Guterres kundër Trump për IraninSekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres i ka bërë thirrje presidentit amerikan Donald  Trump të mos tërhiqet nga marrëveshja ndërkombëtare me Iranin.

Gjatë një interviste për BBC, Guterrez u shpreh se nëse SHBA-të tërhiqen, bota mund të përballet me një rrezik real lufte.

“Marrëveshja e Iranit është një fitore e rëndësishme diplomatike dhe duhet të ruhet. Ne nuk duhet të heqim dorë prej saj nëse nuk kemi një alternativë më të mirë”.

Apeli i Guterres vjen vetëm pak ditë pasi Izraeli publikoi dosjet e fshehta bërthamore dhe akuzoi Iranin se ka vijuar përpjekjet për ndërtimin e armëve atomike në mënyrë të fshehtë.

Sekretari amerikan i Shtetit Mike Pompeo tha se dosjet dëshmojnë se marrëveshja bërthamore e Obamës ishte “e ndërtuar mbi gënjeshtra”.

Presidenti Trump ka qenë një kritik i ashpër i marrëveshjes së arritur nga Barack Obama në vitin 2015, e cila synonte kufizimin e programit të saj bërthamor në këmbim të heqjes së sanksioneve.

Presidenti francez Emmanuel Macron dhe kancelarja gjermane Angela Merkel, gjatë vizitës së tyre në Uashington u përpoqën të bindnin Trump të mos tërhiqet nga marrëveshja. Ai duhet të vendosë deri më 12 maj nëse SHBA-të do të vazhdojnë të qëndrojnë në marrëveshje, ose jo.

Aleatët evropianë Franca, Britania e Madhe dhe Gjermania ndërkohë kanë rënë dakord që marrëveshja aktuale me Iranin është mënyra më e mirë për të ndaluar zhvillimin e armëve bërthamore.

loading...
Shkruar Nga
More from Redaksia

Shefi i CIA-s, takim sekret me diktatorin e Koresë së Veriut

  Drejtori i CIA-s, Mike Pompeo, ka zhvilluar nj takim sekret me...
Read More