Hahn: Vuçiq ta shfrytëzojë me maturi pushtetinjohannes-hahn

Komisionari për zgjerim i Bashkimit Evropian, Johannes Hahn, tha se presidenti i zgjedhur i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, e ka për detyrim që ta shfrytëzojë me maturi pushtetin, pas fitores së bindshme në zgjedhje.

Hahn po ashtu tha se beson në zotimet e Vuçiqit se do ta “respektojë plotësisht Kushtetutën”.

Ai e uroi Vuçiqin përmes një postimi në Twitter dhe tha se pret bashkëpunim me presidentin e ri të Serbisë si “miq dhe partnerë”.

Vuçiqin e uroi edhe shefja e politikës së jashtme të BE-së, Federica Mogherini.

Vuçiq shpalli të dielën në mbrëmje fitoren në zgjedhjet presidenciale.

Nga votat e numëruara, ai fitoi mbi 55 përqind.

“Fitorja ime është e qartë si kristal. Kjo është një ditë shumë e rëndësishme për ne, e cila tregon se çfarë drejtimi duhet të marrë Serbia”, tha Vuçiq, i cili është zotuar se do ta anëtarësojë Serbinë në Bashkimin Evropian, porse do të forcojë edhe marrëdhëniet me Rusinë.

loading...
Shkruar Nga
More from Revista User

“Provokacja”, Mitrovica zgjohet me pankarta kundër pavarësisë së Kosovës

Në ditën kur Kosova po feston 10-vjetorin e Pavarësisë së saj, veriu...
Read More