Hapet edhe një front i ri: SHBA “kërcënon me luftë” RusinëPlanet e SHBA-së për të vendosur anijet luftarake për të kontrolluar portat detare dhe rrugët e anijeve në Paqësorin lindor, kanë shkaktuar zemërim tek Rusia.

 

1

Picture 1 of 3

Ligjbërësit e Vladimir Putinit paralajmëruan se planet përbëjnë një “deklaratë lufte” kundër superfuqisë, pasi marrëdhëniet mbeten të tensionuara midis Moskës dhe Uashingtonit, shkruan gazeta britanike Daily Star.

Kongresi miratoi dje një projekt-ligj dje synon të ushtrojë presion mbi Korenë e Veriut, duke goditur anijet në Gadishullin Korean.

Presidenti i SHBA Donald Trump duhet të nënshkruajë projekt-ligjin për të miratuar planin – por Rusia tha se “asnjë anije amerikane nuk do të hyjë në ujërat tona”.

Tregtia e çuditshme për dhe nga Koreja e Veriut po tenton SHBA-të në përpjekje për të detyruar Kim të largohet nga ambiciet e tij bërthamore.

Rusia do të shënonte çdo përpjekje nga SHBA për të kontrolluar anijet e tyre si një akt armiqësor, thanë politikanët.

“Një skenar i tillë është thjesht i paimagjinueshëm sepse do të thotë një deklaratë lufte,” tha kreu i Komitetit për Marrëdhënie Ndërkombëtare, Konstantin Kosachev.

Ai shtoi: “Realizimi i këtij projekt-ligji të SHBA-ve përfshin një skenar të fuqisë së propozuar në të cilën Navyja e SHBA-ve do të kryejë inspektime të detyrueshme të të gjitha anijeve”.

Portet ruse të ndikuara nga ligji i SHBA-ve përfshijnë Vaninon, Nakhodkën dhe Vladivostokun.

Rusia ka bërë thirrje për qetësi mbi krizën e Koresë së Veriut mes frikës se ajo mund të përshkallëzohet në një luftë bërthamore.

Njeriu i djathtë i Putinit, Sergej Lavrov paralajmëroi se SHBA përballet me “fatkeqësi” nëse fillon aksioni ushtarak kundër Kim Jong-un-it.

Trump ka marrë një vijë të ashpër ndaj Kim pas një sërë testesh raketash në kërkimin e tij për një ICBM të aftë për të goditur SHBA-të.

Presidenti i SHBA, Donald Trump duhet të nënshkruajë projektligjin për të miratuar planin – dhe ndjek një telefonatë me Putinin në Shtëpinë e Bardhë për Korenë e Veriut të martën.

“Administrata amerikane do të marrë një përgjigje adekuate simetrike ndaj çdo hapi jo miqësor ndaj Rusisë dhe aleatëve tanë. Në asnjë rast, asnjë anije amerikane nuk do të hyjë në ujërat tona”, tha zëvendëskryetari i komitetit Andrey Krasov.

Ligjvënësit akuzuan SHBA-të për përpjekjen për të “zgjeruar juridiksionin e saj në të gjithë globin” dhe trajtimin e Rusisë si “të dyshuar për një krim”.

loading...
Shkruar Nga
More from Revista User

Akuzat për ngacmime seksuale, Jennifer Lopez krah Kate Upon

Duket se skandali i ngacmimeve seksuale do të nxjerrë emra të tjerë...
Read More