Havai, Ishulli i Lindjes zhduket plotësishtHavai ka një ishull më pak. Ishulli i Lindjes është zhdukur plotësisht në det. Këtë e tregojnë fotot e publikuara nga Autoriteti Amerikan i Peshkimit.

Që prej uraganit Walaka, që zgjati dhjetë ditë në fillim të tetorit, ishulli i madh 4.5 hektarë është zhdukur plotësisht.

Eksperti i klims Chip Fletcher thotë se ishulli mund të ketë pasur një moshë 2-mijë vjeçare.

Ai shton se është i zhgënjyer dhe mendon se brenda dy dekadash, do zhduken shumë ishuj të tjerë.

Ishulli i Lindjes gjendej 900 kilometra larg kryeqytetit Honolulu, në një zonë të mbrojtur me ligj.

ishulliishulli1

loading...
Shkruar Nga
More from Redaksia

‘Teatri’, PD i bën thirrje qeverisë: Përgjigjuni publikisht për pyetjet e KE

Partia Demokratike ka reaguar duke i bërë thirrje qeverisë shqiptare t’i japë...
Read More