Bota

Hedh në plehra 3500 harta të ‘Serbisë së Madhe me Kosovën’. Zvicra kërkon falje dhe paguan dëmin

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 14:02 - 29/08/18 |
mapo.al

Hartat e murit në klasa e bënin Kosovën një provincë serbe. Ato u blenë në kompaninë Michelin në Francë.


Departamenti i Arsimit Publik Zviceran zbulon gabimin. Kësisoj, në Gjenevë, 3500 harta gjeografike janë hedhur në plehra.


Në shkollën e Gjenevës, Kosova nuk ekziston


“Zonjë, ku është Kosova në hartë?” ka kërkuar një nxënës në një shkollë të Gjenevës.  Përgjigja hipotetike nga mësuesi: “Në Serbi, Alban!” Në të vërtetë, në hartat e murit të Botës të klasave fillore dhe të mesme, nga Departamenti i Udhëzimeve Publike, Kosova nuk ekziston: është vetëm “një provincë serbe, ndërkohë që pavarësia e saj është njohur nga Konfederata zvicerane”, kanë shkruar mediat zvicerane e njofton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë” nga Zvicra.


Zvicrës,  hartat e “Serbisë së Madhe” i kushtuan  36 mijë franga

Si u bë i mundur ky gabim në një kanton ku komuniteti kosovar është shumë i pranishëm? “Mungesa e kufijve politikë të Kosovës nuk është vërejtur nga blerësit për momentin”, tha Pierre-Antoine Preti, zëdhënës i DIP-it. Nuk është bërë me qëllim nga ana e DIP, i cili tani do të punojë për të korrigjuar këtë gabim. Çdo vit, Gjeneva rivlerëson hartat e murit duke treguar shenja lodhjeje. Qyteti ka vetëm 73 kopje.

Anne Emery-Torracinta: Bashkësia kosovare meriton konsideratën tonë të plotë

E hidhëruar,  Këshilltarja e Shtetit, Anne Emery-Torracinta, i cili ndjen keqardhje për mungesën e kufijve kombëtarë të Kosovës në këto dokumente, shprehet: “Komuniteti i pranishëm kosovar në territorin tonë meriton konsideratën tonë të plotë. Zvicra ishte një nga vendet e para që njohu kufijtë e saj kombëtarë. ”

Në anën e politikave, ne mbetemi pa fjalë para gabimit: “Kjo është e rëndë për shkak se janë fokusuar në paketim, jo në ??përmbajtje”, reagon Romain Jean nga PLR.

Kurse François Lefort, deputet i gjelbërve në parlament ka  dekalruar duke pohuar se “DIP u bë një dhunues,ose nga injoranca ose mungesa e interesit. Është për të ardhur keq…”

Për një mësues të shkollës fillore, ky rast dëmton. Sipas tij,  “ky rast është lëndues për nxenësit e Kosovës dhe mund të krijojë trazim brenda familjeve. Për ne kemi kapur mundësinë për të bërë disa gjëra e për të shpjeguar gjeopolitikën.”

Kurse Francesca Marchesini, presidente e Bashkimit të Mësuesve Fillorë e mirëpret gatishmërinë e korrigjimeve te hartes nga ana e DIP.


Etiketa: , , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas