“Hëna e përgjakur”, ja kur ndodh eklipsi hënor më i gjatë i shekullitNjë lajm i mirë për të gjithë të pasionuarit pas fenomeneve të qiellit. Javën e ardhshme ndodh ai që konsiderohet edhe si eklipsi më i gjatë hënor.

Përveç faktit që ky eklips do të zgjasë për rreth 2 orë rresht, do të keni dhe një shans shumë të mirë për të parë nga afër planetin Mars.

Eklipsi do të mund të shihet të premten e 27 korrikut në pjesën më të madhe të Evropës, Azisë, Australisë, Afrikës dhe një pjesë të Amerikës Jugore.

Ky do të jetë eklipsi i dytë hënor për 2018-ën. Sipas astronomëve, ky është eklipsi hënor më i gjatë i shekullit pasi faza e tij totale do të zgjasë për gati 2 orë. Më konkretisht një orë, 42 minuta dhe 57 sekonda.

Ndërsa termi “Hëna e Përgjakur”, vjen nga madhësia e hënës së plotë si dhe ngjyrës së kuqe të errët që hëna merr gjatë këtij fenomeni.

loading...
Shkruar Nga
More from Redaksia

Nano: Mid’hat Frashëri s’është tradhtar, bashkëpunoi me nazistët nga frika…

    Mit’hati e Mehdi Frashëri, Lef Nosi, Ernest Koliqi, Mustafa Kruja.....
Read More