Hetimet për krye-policët e Vlorës, Ngjela: Metodë e FBI, fillimisht goditen kriminelët

Duke diskutuar “arratisjen” e tre ish-zyrtarëve të lartë të Policisë në “360 Gradë” në Ora News, avokati Spartak Ngjela tha se metoda e goditjes së krimit është e ngjashme me atë të FBI-së amerikane ku arrestohen kriminelët që nxjerrin më pas politikanët. Gazetarja Anduena Llabani tha se policët e Vlorës e kanë ditur që në fillim se po hetoheshin, ndërsa bënin karshillëk në Tiranë.

Pjesë nga diskutimet:

Llabani: Që kurse ka nisur hetimi, ata kanë qenë në dijeni. Edhe këtu ka futur hundët politika duke i lënë pa prova penale, duke bërë karshillëk në Tiranë disa ditë përpara arratisjes.

Bledian Koka: Akuza është qartas një tentativë për të shmangur gjurmët dhe shkaktarët kryesor. Edhe Gjergj Kohili është zhdukur, edhe Sokol Bode, e kanë ditur fare mirë që ky operacion do të vazhdonte. Sokol Bode është një nga njerëzit që del në foto me Habilajt. Ka 6 muaj që opozita e ka denoncuar lidhjen e Sokol Bodes me Habilajt.

Llabani: Është prishur një marrëveshje, një kontratë. Marrëveshja mes oficerëve të policisë së Vlorës. Ky Çela kishte 4 vite në Policinë e Vlorës që nuk ka ndodhur asnjëherë të ketë një drejtor më shumë se sa një vit.

Ngjela: Ka një moment profesional në hetim. Çfarë konstatoj unë këtu? Konstatoj se ka qenë metoda e FBI-së. Nuk fillojnë nga politikanët, fillojnë nga krimi i organizuar që ka lidhje me ta. Shkojnë nga malavita që nxjerr politikanët. Në të njëjti moment u vendos ligji antimafia për politikanët. Me zor por ata e pranuan. Kështu do të fillonte. Për sa i përket atyre nuk kanë lidhje me atë çka do të ndodhi.

Llabani: Tre ditë përpara Jaeld Çela është parë në kafe pranë TVSH-së. Kanë parë garanci se nuk do të arrestohen. Ka informacion se ndodhen në Greqi.

Koka: Ka vende si Zvicra që japin azil politik dhe të gjithë po shkojnë atje.

Shkruar Nga
More from Revista User

Papa paralajmëron: BE kërcënohet nga shpërbërja

Para festimeve të 60 ­vjetorit të Marrëveshjeve të Romës, Papa Françesku ka...
Read More