Hetimi i çështjes ruse: Twitter takon panelet e KongresitPërfaqësues të rrjetit social Twitter vizituan Kongresin e Shteteve të Bashkuara, në kuadër të hetimeve që po bëhen për ndërhyrjen e dyshuar të Rusisë në zgjedhjet presidenciale në SHBA, vitin e kaluar.

Komitetet e Dhomës së Përfaqësuesve dhe të Senatit ftuan edhe gjigantët e teknologjisë Facebook dhe Google të paraqiten në seanca dëgjimore në muajt e ardhshëm.

Komitetet janë duke hetuar përhapjen e lajmeve të rreme dhe të propagandës në mediat sociale, nivelin e përfshirjes së Rusisë dhe nëse njerëz apo entitete në SHBA kanë ndihmuar në shënjestrimin e këtyre lajmeve.

Facebook dhe Twitter përdorin lloje të ndryshme të platformave.

Përdoruesit mund të regjistrohen në mënyrë anonime në Twitter, i cili ka më shumë llogari publike sesa Facebook-u.

Disa ligjvënës amerikanë kanë shprehur shqetësim për potencialin e përdoruesve anonimë për të përhapur keqinformime.

loading...
Shkruar Nga
More from Revista User

Një super artiste dhe plot fashion si Gjyste Vulaj

Artistja më e angazhuar, kudo e kërkuar dhe me një publik që...
Read More