Historia e luftës dhe e shpresës që fshihet pas këpucëve të Xherdan ShaqiritXherdan Shaqiri është krenar që mban flamurin për dy vende në Kupën e Botës të këtij viti. Lojtari i Stoke City mundi Serbinë. Edhe pse duken si këpucë të zakonshme, pas tyre ato përmbajnë një histori. Ai ka flamurin e Kosovës në thembër dhe është Zvicra në të majtën e tij. Shaqiri dhe familja e tij ikën nga shtëpia e tyre në qytetin e Gjilanit kur ai ishte një fëmijë për shkak të Luftës së Kosovës dhe krijoi një jetë të re 1,000 milje larg në fshatin Augst, pranë Baselit. Këpucët e futbollit të Xherdan Shaqirit nga Nike për Kupën e Botës 2018, janë me flamurin e Kosovës dhe të Zvicrës.

“Nuk harroj kurrë se kam lindur në Kosovë,” tha ai. “Në një vend shumë të varfër, ku nuk ka shumë punë dhe jo shumë para. Familja ime nuk kishte shumë. Shtëpia e xhaxhait tim u dogj dhe shtëpia jonë u la në këmbë, por gjithçka ishte vjedhur ose thyer dhe muret ishin mbuluar. “Me të vërtetë jam i lumtur që kemi gjetur në Zvicër një vend të sigurt ku mund të jetojmë jetën tonë në paqe. “Futbolli ishte gjëja më e mirë që mund të më ndodhte. Kam jetuar rreth pesë minuta larg fushës (në SV Augst) dhe kjo ishte e përsosur. Në fushë ju jeni i lirë, nuk keni shqetësime, ju jeni të çliruar “.

Një mori lojtarësh të Zvicrës kanë rrënjë të ngjashme, përfshirë mesfushorin e Arsenalit, Granit Xhaka, i cili ka lindur në Basel nga prindër kosovar. Shaqiri dikur ka veshur këpucë me flamurin e  Zvicrës, Kosovës dhe Shqipërisë. “Unë kam lindur në Kosovë, prindërit e mi janë nga Kosova, por jam rritur në Zvicër”, tha ai. “Jetoj mentalitetin zviceran, por edhe mentalitetin e Kosovës, sepse kur shkoj në shtëpi flas shqip. “Unë jetoj të dy mentalitetet kështu që për mua, nuk është një ndryshim i madh”.

Shkrimi i plotë: https://www.stokesentinel.co.uk/sport/football/football-news/switzerland-xherdan-shaqiri-serbia-goal-1606194

loading...
Shkruar Nga
More from Redaksia

Një e ardhme e artë turistike e pret ishullin misterioz shqiptar

Dikur i izoluar dhe shtëpi e personelit ushtarak, ishulli i Sazanit po...
Read More