Indi, zbulohen shtatë specie të reja mini-bretkosashbretkosa-e-nates

Pas pesë vjetësh eksplorimesh të gjera në Indi, kërkuesit zbuluan shtatë specie të reja bretkosash të pagëzuara Betkosat e Natës.

Krijesat delikate janë nga më të voglat në botë dhe katër prej tyre janë të mëdha sa thoi i njeriut.

Megjithse sapo janë zbuluar, kërkuesit thonë se ato janë në rrezik zhdukjeje, dhe nxisin ambjentalistët të hartojnë menjëherë programet e konservimit.

Kërkuesit e Universitetit të Delhi i zbuluan ato në rajonin perëndimor të Ghats, që njihet si një pikë e nxehtë biodiversiteti në Indi.

loading...
Shkruar Nga
More from Revista User

Aksident në autostradë, lëvizja nga Tirana në Durrës një mision i pamundur

Duke mos mjaftuar trafiku i makinave pasi të gjithë janë nisur drejt...
Read More