Integrimi i refugjatëve në Gjermani

Fluksi i më shumë se një milion azil-kërkuesve në Gjermani në vitin 2015, shihet gjerësisht si nxitës i rritjes së partisë anti-imigrantëve, ‘Alternativa për Gjermaninë’ ose AfD, e cila fitoi 13% të votave në zgjedhjet e së dielës. Qeveria shpreson ta frenojë këtë rritje duke i integruar refugjatët sa më shpejt që të jetë e mundur. Korrespondenti i Zërit të Amerikës, Henry Ridgwell vizitoi Berlinin dhe foli me disa nga të ardhurit rishtaz rreth përvojës së tyre në Gjermani dhe mendimet e tyre mbi suksesin e partisë AfD.

Dilshad e la qytetin e tij të lindjes, Sinjar në Irak, ndërsa Shteti Islamik përfshiu rajonin në vitin 2014. Si mijëra të tjerë, ai u nis për në Gjermani. Pasi u përpoq të gjente strehim të përhershëm, tani jeton në një qendër për të pastrehët. Dilshad thotë se nuk shqetësohet nga rritja e së djathtës ekstreme.

“Nuk kam fare frikë. Pasi erdha nga Iraku, ku mbizotëronte frika, Gjermania nuk është vend për të patur frikë. Këtu ndiqen parimet demokratike. Falenderoj ‘Mama’ Merkelin në emrin tim dhe të gjithë refugjatëve”.

Por kjo demokraci i ka dhënë partisë së ekstremit të djathtë ‘Alternativa për Gjermaninë’ 88 vende në parlament. Posterat e fushatës janë qartësisht kundër imigrantëve. Një prej tyre ka portretin e një gruaje të bardhë shtatëzënë ka mbishkrimin – Gjermanët e Rinj? Ata i bëjmë vetë.’

Gesa Massur ndihmon në menaxhimin e qendrës. Ajo thotë se Dilshad është me fat pasi ka shumë refugjatë të tjerë të rinj që janë neglizhuar nga shteti.

“Mendoj se kjo është vërtetë e rrezikshme pasi disa të rinj mund të mos dinë ç’të bëjnë dhe marrin rrugën e gabuar”.

Imigrantët e rinj përpiqen të ndihmojnë njëri-tjetrin. Një program i qeverisë trajnon imigrantët sirianë dhe irakianë të veprojnë si guida në muzeumet e Berlinit. Ata u mësojnë refugjatëve, si Tony Al-Arkan nga Siria, rreth Gjermanisë dhe si të ndërtojnë një jetë të re.

“Trajnimi nuk ka të bëjë shumë me atë që është brenda në muze. Ai është edukues. Ne tregojmë atë çfarë kemi mësuar si të ardhur të rinj.”

Salma Jreige kryen ture përreth Muzeut të Historisë Gjermane.

“Për shembull, Gjermania pas Luftës së Dytë Botërore u shkatërrua plotësisht. Si e ndërtuan gjermanët vendin e tyre është një mësim i rëndësishëm për ne. aty është një objekt nga Damasku.Kur njerëzit shohin se kultuar e tyre është e ekspozuar nëpër muzeume, kjo i jep atyre ndjenjën se kultura e tyre respektohet. Pa këtë, integrimi është i pamundur”, thotë Salma Jreige, refugjate nga Siria.

Përmes programeve si këto në muzetë e Berlinit, qeveria synon integrimin e refugjatëve sa më shpjet që të jetë e mundur. Përfitim për vetë refugjatët por edhe për shoqërinë gjermane.

Detyra mund të duket e vështirë. Për Tonin dhe Salman zgjidhja mbetet jo vetëm tek mbështetja e shtetit por edhe tek ndihma e imigrantëve për njëri-tjetrin.

Shkruar Nga
More from Revista User

Mikhail Gorbachev: “Bota ka arritur në një pikë të rrezikshme”

Ish-lideri sovjetik, Mikhail Gorbachev, tha se bota ka arritur në një “pikë...
Read More

25 Comments

 • Let me know if you’re looking for a author for your weblog. You have some really good posts and I believe I would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I’d really like to write some content for your blog in exchange for a link back to mine. Please send me an email if interested. Regards!

 • It was amazing reading this article and I think you are absolutely correct. Inform me in case you’re thinking about free new movies online, that is my primary expertise. I’m hoping to hear from you soon enough, bye for now!

 • I just arrived right here from a different web address relating to how to get followers on instagram and thought I might look at this. I like what I see therefore now I”m following you. Getting excited about checking out the website again.

 • I arrived right here via some other web page related to property management and considered I may as well consider this. I quite like the things I see thus I am just following you. Looking towards looking over the website all over again.

 • I was discussing with a friend of mine about this and also about the best forex robot too. I think you made a lot of good points in this case, we’re also excited to find out more stuff from you.

 • I was speaking to a good friend of my own on this article and regarding real estate license too. I believe you made a lot of great points in this article, we are excited to find out more stuff from you.

 • Hey there I am so delighted I found out this webpage, I actually discovered you by mistake, when I was researching on Google for inhalers for asthma. Anyhow I’m here now and would simply love to say thanks a lot for a tremendous post and the all round enjoyable site (I too adore the design), I don’t have the time to look over it entirely at the minute but I have bookmarked it and moreover added your RSS feeds, so once I have the time I will be back to read more. Make sure you do keep up the great job.

 • Hello there, just became aware of your blog through Google, and found that it’s really informative. I am going to watch out for brussels. I will appreciate if you continue this in future. Lots of people will be benefited from your writing. Cheers!

 • You’re totally correct! I liked reviewing this and I will certainly come back for more as soon as possible. Our site is on the subject of health, you could look if you are interested in this.

 • I was talking to a friend of my own about this info and also regarding healthy lifestyle as well. I believe you made some very good points in this article, we are looking forward to find out more material from you.

 • Thank you so much for writing this info, I bookmarked this webpage. I’m furthermore seeking guidance around sports online, are you aware exactly where I can find one thing such as that? I will come back in the future!

 • I really like your site and find nearly all of the posts to be just what I’m interested in. Would you offer guest writers to create content for you? I wouldn’t mind writing a piece of text regarding packers & movers or even on most of the topics you’re posting about here. Great information site!

 • Are you tired of your ac repair in Dubai? Are you looking for Certified Professionals to carry out your ac repair with improved facilities and in an expert way?. Hot and humid conditions are not easy to tolerate, especially when you are not used to them. But, thanks to the air conditioners – living in such extreme settings can also become a pleasant experience, and more so if you are in Dubai.

 • I came over here via a different web page on sofa steam cleaner and considered I might as well read this. I really like the things I see so now I”m following you. Looking towards checking out your blog again.

 • Hi and thanks for this great content! I truly appreciated finding out about it.I’ll be sure to save the page and definitely will return very soon. I wish to encourage you to definitely keep on with the great writing, maybe think about bitcoin wallet also, have a fine morning!

 • You are absolutely correct, I would love to discover new information on that issue! I’m as well fascinated by mounting systems since I believe it is very unique lately. Great!

 • Admiring the commitment you invested in the site and in-depth information you provide. It’s awesome to find a blog from time to time which isn’t the similar obsolete re-written content. Fantastic read! We have bookmarked your site and I’m including the RSS feeds to my own house interior design webpage.

 • Greetings I’m truly grateful I came across your web page, I really encountered you by accident, while I was researching on Google for Ethereum price. Anyways I’m here right now and would really like to say thank you for a remarkable article and the all around thrilling blog (I too adore the design), I don’t have time to look over it all at the moment yet I have bookmarked it and moreover included the RSS feed, so when I have time I will be returning to look over much more. Please do maintain the wonderful work.

Leave a Reply

Your email address will not be published.