Inteligjencë analitike dhe intuitive, këto janë shenjat më të zgjuara të horoskopitInteligjent lind apo bëhesh, kjo është çështja, e cila kurrë nuk ka një përgjigje të prerë dhe definitive. Por gjithsesi disa fenomene apo veçori rreth të qenit inteligjent apo jo i përcakton fare mirë edhe shenja e horoskopit.

Para së gjithash ju shpjegojmë se inteligjenca ka dy forma:

Inteligjenca analitike, e cila matet me testin IQ dhe lidhet me aftësinë njohëse dhe inteligjenca e perceptimit, që lidhet me njohjen dhe kuptimin e botës emocionale dhe fizike ashtu siç është.

Shenjat më inteligjente, sipas aspektit të parë dhe të dytë janë:

Analitike – Ujori

Perceptimi – Akrepi

Këto janë shenjat më të vështira për t’u mashtruar, por kjo nuk do të thotë që shenjat e tjera nuk janë inteligjente. Lexoni më poshtë aftësitë e të gjitha shenjave dhe na thoni sa e gjeni veten.

Shenjat e zjarrit – Demi, Luani dhe Shigjetari kanë inteligjencë intuitive.

Shenjat e Tokës – Demi, Virgjëresha dhe Bricjapi kanë inteligjencë praktike.

Shenjat e Ajrit – Binjakët, Peshorja dhe Ujori kanë një inteligjencë idealiste, analitike.

E fundit, por jo më pak e rëndësishme – shenjat e ujit, Gaforrja, Akrepi dhe Peshqit kanë inteligjencë perceptuese.

loading...
Shkruar Nga
More from Redaksia

Edhe Shakira, evazion fiskal? Spanja padit këngëtaren e famshme…

Këngëtarja e famshme Shakira akuzohet për evazion fiskal në Spanjë. Ylli i...
Read More