ISIS sulmon sërish Aleppon, të paktën 30 të vdekurauto_irak_19331426089279

Të paktën 30 persona kanë mbetur të vrarë pas një sulmi me bombë nga ekstremistët e ISIS në pjesën lindore të Aleppo-s. “Republica.it” shkruan se ngjarja ka ndodhur në Al Báb-it, qark ende nën kontrollin e xhihadistëve.

Rebelët sirianë, të mbështetura nga trupat turke kanë rrethuar qytetin e kontrolluar nga ISIS për disa javë, në bazë të operacionit “Eufratit Shield”, nisur nga Turqia gati katër muaj më parë për të fshirë nga ekstremistët sunitë dhe luftëtarët kurdë nga kufiri me Sirinë.

Nga lufta e përgjakshme në Aleppo kanë humbur jetën qindra persona, ndërsa shumë të tjerë janë evakuuar, pasi qyteti është shkatërruar pothuajse totalisht nga bombardimet.

loading...
Shkruar Nga
More from Revista User

Paralizohet Stambolli, anulohen 640 fluturime dhe mbyllet ura e Bosforit

Reshjet e dendura të dëborës që kanë përfshirë Stambollin kanë bërë te...
Read More