Itali: Kapet 1 ton drogë. Berisha: Ja kush e nisi gomonen me një ton drogë nga Vlora

Nje operacion i madh antidroge ne Itali ka sekuestruar nje sasi prej 1 ton marijuane dhe ka vene ne pranga tre skafistet, dy prej te cileve shqiptare nga Vlora.

Mediat italiane bejne me dije se droga eshte kapur ne brigjet e Salentos dhe kap nje vlere ne treg me shume se 10 milione euro.

Sipas policise, gjithe sasia e doges ishte e paketuar dhe maskuar ne pjesen fundore te skafit, i cili shtoi shpejtesine ne momentin qe u pikas nga forcat policore.

Policia kishte dyshime pasi skafi ishte i zhytur shume poshtë, nderkohe qe pas kontrollit droga u gjet e paketuar ne 49 pako.

Pas ndjekjes policia mundi te beje ndalimin e skafisteve, dy shqiptare nga Vlora, M. A., 34 vjeç dhe  A. E., 30 vjeç dhe nje italin 65 vjecar. Nuk ka ende te dhena per menyren se si funksiononte rrjeti i trafikut.

Mediat italiane bëjnë me dije se operacioni antidrogë është zhvilluar dhe në bashkëpunim me policinë shqiptare.

Anija u kap nga mjetet ajrore në brigjet e Santa Maria di Leuca. Trafikantët po udhëtonin në mes të ditës të maskuar si turistë. Ndërkohë që skafi u pikas në një zonë luksoze turistike.

Policia italiane ka vënë në pranga dy shtetas shqiptarë A.M 34 vjec , E.A 30 vjeç , të dy nga Vlora si dhe shtetasi italian M.G 65 vjeç nga qyteti i Spezzias.

Siç bëjnë të ditur mediat italiane, këtë herë është tentuar që kanabisi të futet në Itali në mes të ditës, duke dashur që gomonia të përzihej me mjetet e tjera lundruese.

Pas disa minutash ndjekjeje mjeti lundruesh është ndaluar me 3 skafistët në bord.

Sipas policise, gjithe sasia e doges ishte e paketuar dhe maskuar në pjesën fundore të skafit, i cili shtoi shpejtesine në momentin që u pikas nga forcat policore.

Në brendësi të kabinës së motoskafit janë gjetur 49 koli me rreth 1 ton marijuana.

Droga e sekuestruar sipas financës italiane do të kapte në treg një vlerë prej 10 milionë euro.

Policia italiane ka zhvilluar një operacion anti-drogë ku ka sekuestruar nje sasi prej 1 ton marijuane dhe ka venë në pranga tre skafistët, dy prej të cileve shqiptare nga Vlora.

Ish-kryeministri Sali Berisha me anë të një postimi në rrjetet sociale shkruan se në ceremoninë e nisjes së drogës merrte vetë pjesë ministri i Brendshëm Fatmir Xhafaj.

Postimi i plotë

Narkoqeveria Rama, eksportues i pare i krimit ne Europe! Autoritetet Italiane kapin nje ton droge te fresket te nisur nga Vlora!

Ne ceremonine e nisjes merrte pjese Forca e Krimit dhe vete Xhafa i droges!

Shikoni foton e droges te kapur ne Bregun tjeter te Adriatikut dhe lexoni shkrimin e mediave. sb

“Kapet gomonia me 1 ton kanabis nga Shqipëria

Nje motoskaf me 1 ton kanabis sativa eshte kapur ne Itali. Sic shkruajne mediat fqinje, ne pranga jane vene 3 skafiste.

Kete here trafikantet kane udhetuar ne mes te dites, duke dashur qe te perzihen me mjetet lundruese.

Por Guardi di Finances nuk i kishte shpetuar gomonia e fuqishme qe udhetonte drejt brigjeve italiane.

Motovedetat kane mundur te bllokojne gomonen pas nje ndjekje te shkurter dhe brenda saj kane gjetur 49 pako me kanabis me peshe totale afersisht 1 ton.

Ne pranga jane vene tre skafistet, M. A., 34 vjeç, A. E., 30 vjeç nga Vlora dhe G. M., 65 vjeç nga La Spezia.”

Shkruar Nga
More from Redaksia

Si mund ta largosh shpejt dhe lehtë depresionin

  Të ushtrohesh me veprimtari fizike për 20 minuta në ditë redukton...
Read More