Ja si ndikon stresi në pamjen e jashmte, 5 efektet negative që prekin të gjithë

Jeta frenetike urbane, lodhja, përballja me probleme të vazhdueshme në familje, punë dhe shkollë, pamundësia ekonomike dhe mungesa e socializmit apo presioni për t’u ndjerë i, e pranuar në shoqëri janë disa prej atyre problemeve ‘’të mëdha e të vogla’’ njëherazi me të cilët ndesheni çdo ditë, të cilat bëhen burim për shfaqjen e stresit.

Edhe pse fjalia ‘’jam i,e stresuar apo po kaloj në stres’’ mund të jetë ndër më të shpeshtat që thoni apo dëgjoni, shumë pak prej nesh e di se çfarë nënkupton ai.

Stresi është tension trupor ose mendor që shkaktohet nga faktorë të ndryshëm fizikë, kimikë ose emocionalë, transmeton Living.al.

Por, përveç ndikimit në shëndetin psiko-fizik, stresi ndikon në mënyrë të drejpërdrejtë edhe në pamjen e jashtme.

Ja cilat janë 5 ndryshimet që u ndodhin flokëve, lëkurës dhe trupit kur jeni të stresuar:

1.Rrathë të zinj dhe qeska poshtë syve
2.Lëkurë e thatë dhe e acaruar
3.Akne në pjesë të ndryshme të trupit
4.Rrudha të parakohshme
5.Rënie flokësh dhe thonj të dobët që thyhen lehtë

Shkruar Nga
More from Revista User

Anija luftarake amerikane u nis drejt Koresë, por ja ku përfundoi

Duhet të ishte një shenjë e fuqishme kundër Koresë Veriore: Javën e...
Read More