Janë bërë mankthi i politikanëve dhe i gjyqtarëve të korruptuar, njihuni me dy femrat më të pushtetshme në Shqipëri

Ministrja aktuale e Drejtësisë, Etilda Gjonaj (Saliu) lindi më 6 maj 1981, në qytetin e Pukës. Ajo banon në Tiranë dhe është e martuar me z. Irvelin Gjonaj, dhe kanë një djalë, Itienin.

Gjonaj është emëruar Zëvendësministër i Drejtësisë më 22 maj 2017. Ajo ka ushtruar funksionin e Komisionerit në Institucionin e Avokatit të Popullit për një mandat 3-vjeçar, ku ka drejtuar Seksionin e Çështjeve të Administratës Publike qendrore dhe vendore (2014-2017).

Për rreth dy vite e gjysmë ka qenë eksperte e Sekretariatit Teknik, të ngritur pranë Komisionit të Posaçëm Parlamentar të Reformës në Drejtësi (2015-2017).

Gjatë kësaj periudhe ka qenë pjesë e grupeve të punës për hartimin e një sërë projektligjesh të paketës së Reformës në Drejtësi, raporton Mapo.al.

Kurse Prokurorja e Përgjithshma e Përkohshme, 41-vjeçarja Arta Marku u diplomua në shkollën e magjistraturës në vitin 2001.

Një vit më pas u emërua në Prokurorinë e Shkodrës ku mbajti detyra të ndryshme, që nga shefe e njësisë task forcë në 2006 e deri zëvendës drejtuese deri në 2016, raporton Mapo.al.

Zonja Marku e ka nisur karrierën e saj në kohën kur kryeprokuror në Shkodër ishte Ulsi Manja, ndërkohë që prej 16 vitesh dosjet e hetuara prej saj dhe të përfaqësuara në Gjykatë kanë qenë fare të pakta.

Arta Marku posedon një pasuri modeste pasi banon në një apartament 55 metra katror, por me marrjen e një kredie së bashku me bashkëshortin kanë blerë edhe një apartament tjetër në vitin 2007.

30073138_222419931846689_2544535211939790877_o
30171707_222419075180108_6106331498583251126_o30171908_222419855180030_8508222202871550679_o
 
Shkruar Nga
More from Redaksia

Doni që të jeni të lumtur? Atëherë jetoni si stoik për një javë

  Nga John Sellars, The Conversation  Çfarë kanë bërë ndonjëherë romakët për ne?...
Read More