Jankoviç akuzon Vuçiqin për mashtrim në numërimin e votave në zgjedhjetsasha-jankovic

Një kandidat i pavarur proevropian në presidencialet serbe, denoncoi parregullsitë skandaloze në zgjedhjet e 2 prillit, të fituara nga kryeministri Aleksandar Vuçiq.

Megjithatë, këto akuza u refuzuan menjëherë nga lideri serb që i konsideroi ”gënjeshtra të trasha”.

Demonstrime me pjesëmarrjen e mijëra personave po zhvillohen që prej një jave në Beograd dhe qytete të tjera për të protestuar kundër zgjedhjes së Vuçiqit që në raundin e parë të presidencialeve.

Por, kjo është hera e parë që një nga kundërshtarët e tij dënon hapur parregullsitë në numërimin e votave.

Sasha Jankoviç, rivali kryesor i Vuçiqit, fitoi 16 për qind të votave.

”Ai i ka kërkuar Komisionit Elektoral të numërojë votat”, tha zyra e tij e shtypit.

Jankoviç tha se vetëm në një rast, nga 25 kuti të numëruara, Aleksandar Vuçiqit i ishin dhënë 964 vota më shumë.

“Parregullsitë janë skandaloze”, theksoi ai.

Duke reaguar për akuzat e bëra, Vuçiq u ankua për nivelin qesharak që kundërshtari i tij zotëronte në matematikë.

“I propozoj Komisionit Elektoral t’i hapim ato kuti dhe t’i numërojmë votat në prani të gazetarëve”, tha Vuçiq në një konferencë shtypi.

loading...
Shkruar Nga
More from Revista User

Prindërimi “modern” pengon zhvillimin normal të fëmijës, ja gabimet që duhen shmangur

Sipas një studimi nga Universiteti i Notre Dame, praktikat sociale dhe idetë...
Read More