Java Europiane – Më 22 shtator në Tiranë Dita pa Makina, rrugët ku ndalohet qarkullimi

Më 22 shtator në Tiranë është Dita pa Makina.

Përmes një njoftimi bashkia e Tiranës informon se gjatë kësaj dite në disa segmente rrugore të Tiranës do të ndalohet qarkullimi i automjeteve duke i vënë rrugët në shërbim të qytetarëve dhe promovuar aktivitete mjedisore dhe kulturore.

Aktivitetet do të zhvillohen në 3 zona kryesore: Përgjatë rrugës ‘’Kont Urani’’, segmenti nga rruga ‘’Durrësit’’ deri tek rruga ‘’Mihal Duri’’, do të zhvillohet një minipanair libri me botime mjedisore dhe jo vetëm.

Ndërkohë që rruga ‘’Luigj Gurakuqi’’ deri tek sheshi ‘’Avni Rustemi’’, do të shërbejë për promovimin e mjeteve ekologjike të transportit. Ndërkohë që disa rrugë në zonën e Ish Bllokut do të kthehen në hapësira shërbimi për njerëzit.

Aktivitetet nga 18 shtatori – 22 shtator

Tirana do i bashkohet edhe këtë vit “Javës Europiane të Lëvizshmërisë”, e cila synon ndërgjegjësimin e qytetarëve për të përdorur sa më pak mjetet që ndotin ambientin dhe për të përqafuar gjithmonë e më shumë qasjet e reja transporti që janë miqësore me ambientin.

Aktivitetet nisin më 18 shtator Qendrën Multifunksionale TEN, ku Bashkia Tiranë në bashkëpunim me REC Albania, do të organizojnë takimin tematik ‘’Transporti ekologjik në Tiranë’’.

Më 19 Shtator te Reja do të jepen shfaqje filmash me temë ‘’Transporti i qëndrueshëm dhe mjedisi në përgjithësi’’, ku të pranishëm do të jenë përfaqësues të OJF-ve, përfaqësues të shoqërisë civile, trup diplomatik e qytetarë të tjerë.

Më 20 shtator përgjatë bulevardit “Dëshmorët e Kombit” do të organizohet gara me biçikleta me nxënësit e shkollave 9-vjeçare të Tiranës, ku për fituesit do të shpërndahen dhe çmime simbolike.

Gjatë 21 shtatorit të rinjtë e shkollave të mesme të Tiranës do të zhvillojnë vizita edukative tek laboratori i Agjencisë Kombëtare të Mjedisit për monitorimin e parametrave mjedisorë.

“Java e Europiane e Lëvizshmërisë” do të arrijë kulmin në 22 shtator kur në Tiranë do të organizohet “Dita pa makina”.

Shkruar Nga
More from Revista User

Milioneri maqedonas surprizon Adelina Tahirin

Pak ditë më parë Adelina Tahiri dhe milioneri maqedonas me profesion avokat,...
Read More

14 Comments

  • I am really loving the theme/design of your blog. Do you ever run into any internet browser compatibility issues? A few of my blog visitors have complained about my site not operating correctly in Explorer but looks great in Chrome. Do you have any solutions to help fix this issue?

  • Hey I am so grateful I discovered this blog page, I really found you by mistake, while I was researching on Yahoo for online movies. Anyways I am here now and would just enjoy to say cheers for a marvelous article and the overall thrilling website (I furthermore enjoy the theme), I don’t have enough time to look over it entirely at the minute however I have book-marked it and also added in the RSS feeds, so when I have enough time I’ll be back to look over a lot more. Make sure you do continue the great work.

  • Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates. I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this. Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.

  • You are certainly right and I totally understand you. Whenever you wish, we can as well speak regarding apple jailbreak, something that fascinates me. The website is definitely great, best wishes!

  • Thank you so much for your fantastic posting! I actually enjoyed it.I’ll be sure to save the website and will often come back later on. I would love to encourage you to definitely keep going with your excellent posts, even talk about best trading robot too, have a wonderful morning!

  • Thank you for this awesome post! I seriously appreciated finding out about it.I’ll remember to bookmark the page and will come back later on. I would really like to encourage you to keep on with the excellent posts, possibly think about real estate photography also, have a great day!

Leave a Reply

Your email address will not be published.