Jeni mbi 40 vjeçe? Ja 9 kontrollet mjekësore që duhet të bëjë çdo grua 

Kalimi në të 40-at ka të mirat e veta. Pasi keni përjetuar shumë gjëra në 3 dekadat e para, jeni më të vetëdijshme se çfarë kërkoni nga jeta dhe si ta merrni atë.

Ndoshta jeni në kulmin e karrierës, po ia merrni dorën prindërimit ose po kërkoni për aventura të reja që duhet t’i bënit që kur ishit më të reja.

Nëse e keni pasur si prioritet stërvitjen dhe ushqyerjen e shëndetshme, me siguri ndiheni dhe jeni në gjendje të mirë shëndetësore.

Gjithsesi, mosha 40 vjeç është koha ideale për t’u kujdesur më shumë për shëndetin dhe kryer më shpesh kontrolle tek mjeku.

Me kalimin e moshës, rritet dhe rreziku për zhvillimin e disa sëmundjeve, si sëmundjet e zemrës, kanceri dhe artriti.

Kontrollet më të shpeshta tek mjeku mund t’ju ndihmojnë të parandaloni, parashikoni dhe trajtoni sëmundjet para se të bëhen më serioze.

Ja cilat janë 9 testet mjekësore që duhet të planifikoni t’i bëni këtë dekadë sipas ”shëndeti”
Kontroll të tensionit të gjakut
Kontroll të kolesterolit dhe triglicerideve
Kontroll për diabetin
Mamografia
Kontroll të syve
Kontrolli për kancerin e qafës së mitrës
Kontroll të lëkurës
Kontroll të tiroides
Kontroll për depresionin

loading...
Shkruar Nga
More from Redaksia

Dua Lipa merr urimin e ditëlindjes nga i dashuri… fotoja që ai tregon. tepër pasionante…

Këngëtarja shqiptare, Dua Lipa dje festoi ditëlindjen e 23-të. Të shumta ishin...
Read More