Jep dorëheqjen ministri holandez i Drejtësisëard-van-der-steur-1

Ministri holandez i Drejtësisë, Ard van der Steur dha dorëheqjen dje në mbrëmje pas pretendimeve se nuk i kishte thënë të vërtetën parlamentit vetëm disa javë para se vendi të shkojë në zgjedhje të përgjithshme.

Ministri konservator është akuzuar se ministria e tij ka gënjyer në lidhje me një marrëveshje që ka bërë prokuroria me një kriminel të cilit i janë dhënë 2 milionë euro Cash.

Skandali ka shpërthyer më shumë se një vit më parë, por publikimet e reja nga një stacion televiziv pretendojnë se Van der Steur i ka fshehur parlamentit, që prej vitit 2015 një marrëveshje ndërmjet autoriteteve gjyqësore në Amsterdam dhe një shpërndarësi droge.

Van der Steur ka hedhur poshtë ato që ai i quan “akuza të pabaza”, por pranoi humbjen dje, pasi u sulmua gjerësisht nga pothuajse çdo parti në parlament.

Largimi i tij konsiderohet si një goditje për qeverinë e kryeministrit Mark Rutte, shkruan “BBC”.

loading...
Shkruar Nga
More from Revista User

Ja si i mbronte Sajmir Tahiri publikisht Habilajt…

Ish-ministri i Brendshëm, Sajmir Tahiri, po hetohet nga prokuroria e krimeve të...
Read More