Kabineti i Sigurisë së Izraelit zhvillon takime në bunkerIzraeli nuk është ende në luftë me Iranin, por zyrtarët e saj të sigurisë thuhet se kanë zhvendosur takimet e tyre në një bunker të fshehtë nëntokësor në Jerusalem.

Kryeministri Benjamin Netanyahu me sa duket urdhëroi masën për të parandaluar rrjedhjet e informacionit.

Vendndodhja, e njohur si Qendra Kombëtare e Menaxhimit, u zbulua nën një kompleks qeveritar në Jerusalem, tha Reuters dhe mediat izraelite.

Institucioni që thuhet se ka të dy sektorët komandues dhe lagjet e banimit, thuhet se u përdor më herët në vitin 2011 për të provuar një skenar të një krize kombëtare.

Barak Ravid i Channel 10 në Izrael shkroi në Twitter, Netanjahu i ka zhvendosur takimet e kabinetit të sigurisë në bunker për shkak të frikës për rrjedhjes së diskutimeve të ndjeshme mbi Sirinë dhe Iranin.

Sipas njoftimeve, vendimi u mor para dy javësh pasi Netanjahu bëri një demonstrim, atë që ai e quajti, një arkiv të fshehtë iranianë lidhur me armët bërthamore.

Takimi i ardhshëm në bunker është planifikuar për të mërkurën. Zyrtarët izraelitë refuzuan të komentonin mbi raportet e medias.

loading...
Shkruar Nga
More from Redaksia

Nishani: Nuk jemi popull trafikant, por Rama na nxiu faqen…

Ish-Presidenti Bujar Nishani, shprehet se, platforma qeveritare e kanabizimit të vendit përveçse...
Read More