Kaliforni, 200,000 pritet të evakuohen pas krisjes së digës2415075

Autoritetet në Kaliforni urdhëruan sot evakuimin e rreth 200,000 njerëzve që jetojnë në komunitetet poshtë digës më të lartë në Shtetet e Bashkuara, pas një rrjedhjeje që soli alarmin e krisjes.

Alarmi i emergjencës u dha në liqenin Oroville në veri të Kalifornisë për rrezikun e përmbytjeve për komunitetet përgjatë lumit Feather.

Departamenti i burimeve ujore të Kalifornisë njoftonte të dielën se rrjedhja pranë digës “parashikohej të shembej brenda disa orëve”, por rrjedhja mbeti e qëndrueshme

Autoritetet kanë përdorur helikopterë për të lëshuar gurë mbi zonat e rrjedhjes si dhe po lëshonin ujë për të reduktuar nivelin e liqenit pas disa javë shirash të dendur. Të hënën ata njoftuan se situata është e qëndrueshme por bënin thirrje për vigjilencë.

loading...
Shkruar Nga
More from Revista User

Paparacët fotografojnë Ritën me këtë veshje në Nju Jork

Rita Ora është emër që pothuajse çdo ditë gjendet në titujt e...
Read More