“Kanabisi” grupet kriminale synojnë ambientet e mbyllura

Laborator, dhoma të izoluara, tunele, janë vendet që kanë zëvëndësuar fushat me kanabis. Drejtuesit e policisë besojnë se grupet kriminale këtë vit do mundohet të përdorin ambientet e mbyllura për kultivimine kanabisit.

Ndaj për këtë arsye, drejtori i përgjithshëm i policisë Ardi Veliu, përmes një urdhri për 12 drejtoritë e qarqeve, është që të kontrollojnë çdo ambient me risk të lartë për kultivimin e hashashit.

Depo, tunele apo kapanone të mëdha, janë kryesoret që dyshohen se mund të kthehen në sera të mbyllura. Grupet e policisë po ushtrojnë kontrolle në sera, depo, ish repate ushtarake dhe godinave e banesave të braktisura. Për shkak të kontrollit të territorit dhe vështirësisë për mbjelljes në tokë të hapur, kultivimi në ambiente të mbyllura shikohet si e vetmja mënyrë për të vijuar aktivitetin.

Për inspektimin e masave në çdo qark Veliu ka deleguar në çdo drejtori nga një drejtues departamenti nga drejtoria e përgjithshme.

Gjatë vitit 2017 policia zbuloi dhjetra laboratore të prodhimit të kanabisit disa prej të cilëve me llampa dhe teknologji të përparuar. Rasti më flagrant ishte fare pranë aeroportit “Nënë Tereza”, por edhe në zonën e Shkozës në kryeqytet.

Shkruar Nga
More from Revista User

Ed Sheeran shpjegon arsyen përse nuk ishte në Grammy Awards 2018

Ishte një nga fituesit më të mëdhenj të Grammy Awards 2018, por...
Read More