Kanadaja rrit ndjeshëm shpenzimet ushtarake

u

Ministri i Mbrojtjes i Kanadasë, Harjit Sajja, tha se vendi i tij do të rrisë shpenzimet ushtarake për 73 përqind.

Njoftimi pason presionin e Shteteve të Bashkuara mbi aleatët e NATO-s për të ndarë barrën e mbrojtjes.

Sajjan tha se shpenzimet ushtarake do të arrijnë në 24.1 miliardë dollarë brenda një dekade dhe se plani parasheh 5,000 ushtarë shtesë, 15 luftainije të reja dhe 88 avionë të rinj luftarakë.

Sekretari amerikan i Mbrojtjes, James Mattis, tha se është është “i inkurajuar” me këtë vendim të Kanadasë.

Shkruar Nga
More from Revista User

“Matura 2016”, si u penalizuan maturantët e varfër

[caption id="attachment_33157" align="alignnone" width="730"] MATURANTET PROTESTE PARA KRYEMINISTRISE - Nje grup maturantesh...
Read More