Katër ushtarë rusë vriten nga shpërthimi në Siriushtare-rus

Katër anëtarë të forcës ushtarake ruse në Siri raportohej të ishin vrarë dhe dy ishin plagosur në një shpërthim bombe në rrugë javën e kaluar, raportoi sot ministria ruse e mbrojtjes.

“Katër ushtarakë rusë u vranë kur makina e tyre u godit nga një bombë e telekomanduar më 16 shkurt 2017, ndërsa dy të tjerë u plagosën. Mjekët po punojnë për të shpëtuar jetën e të plagosurve. Mjeti i konsulentëve ushtarake ruse u godit në një karvan të ushtrisë siriane që po udhëtonte nga fusha e aviacionit të Tiyas dejt qytetit të Homs”, thuhej në dekalratë.

Katër vdekjet e fundit e çojnë numrin e ushtatakëve rusë të vrarë në Siri në 26 që prej nisjes së fushatës në mbrojtje të pushtetit të President Bashar al-Assad në shtator 2015. Një ushtarak raportohet të ketë kryer vetëvrasje.

loading...
Shkruar Nga
More from Revista User

Gjykata e Shkodrës lë në burg 3 të dyshuarit për atentatin me tritol ndaj Lulzim Kullës

Gjykata e Shkodrës ka dhënë masën e sigurisë arrest me burg ndaj...
Read More