Kina humb durimin, paralajmëron Kim Jong-un se do të përballet me “humbje” nëse Koreja e Veriut hedhë tjetër nuklearKina më në fund humbi durimin me Korenë e Veriut dhe paralajmëroi me dëshpërim Kim Jong-un nëse një tjetër test i armëve bërthamore do të shtynte marrëdhëniet “përtej pikës së mos kthimit”.

 

1

Picture 1 of 4

Qeveria kineze gjithashtu ka paralajmëruar se duhet të shpërthejë lufta dhe se do të ishte Pheniani ai që do të vuante më së shumti, shkruan DailyStar.

Centrali elektrik i Xi Jinping është i shqetësuar në mënyrë të qartë për shpërthimin e luftës bërthamore në rajon, duke iu lutur Donald Trump-it dhe Kim Jong-un që të sillen me përmbajtje.

Një pjesë editoriale në Global Times, e konsideruar gjerësisht si zëdhënës i Partisë Komuniste, tha: “Loja e pulave midis Uashingtonit dhe Phenianit ka ardhur në një pikë të thyer”.’

Ajo shtoi se nëse Koreja e Veriut do të zhvillojë një test raketor bërthamor ka më shumë gjasa që kurrë se situata nuk do të kthehet në pikën e njëjtë.

“Të gjithë palët e interesit do të mbajnë pasojat, ndërsa Fenian do të pësojë humbje më të mëdha”.

Një zëdhënës i ministrisë së jashtme kineze e mbështeti edhe më shumë dëshirën e liderit të tij për të parë një eskalim të situatës në rajon.

Lu Kang shtoi se “gjendja në Gadishullin Korean është e komplikuar dhe ndjeshme dhe se tensioni është i lartë.

“Ne i bëjmë thirrje të gjitha palëve të interesuara që të përmbahen dhe të jenë të qetë nga ndërmarrja e veprimeve që mund të përshkallëzojnë situatën”.

Por retorika që del nga Amerika nuk është veçanërisht pajtuese, me ambasadoren amerikan në Kombet e Bashkuara, Nikki Haley duke i bërë thirrje kombit të saj të “maksimizojë presionin” mbi diktatorin “paranojak” të Koresë së Veriut.

Nga ana e tij, Presidenti Donald Trump ka shtyrë Kinën të mbretërojë në aleatin e saj të vështirë.

Republikani, pasi kishte një takim ballë për ballë me Xi Jinping si dhe një telefonatë në javët e fundit, tha se Kina duhet të “zgjidhë problemin e Koresë së Veriut”.

Trupat amerikane dhe të Koresë së Jugut kanë qenë të angazhuar në lojërat e luftës në rajon në javët e fundit dhe një flotë anijesh nga Japonia iu bashkua dje armatës së Presidentit Trump.

Kim Jong-un, i panjohur për qasjen e tij të matur, nuk ka treguar asnjë shenjë të mbështetjes deri më tani, duke u zotuar të kthejë Amerikën në “hi”.

Koreja e Veriut gjithashtu mbajti një stërvitje masive me armë që përfshinte 400 armë.

Presidenti Trump dje thirri një takim urgjent në Senat, ku u zotua për të rregulluar problemin e Koresë së Veriut.

“Statusi quo në Korenë e Veriut është i papranueshëm dhe këshilli duhet të jetë i përgatitur për të imponuar sanksione shtesë dhe më të forta për programet e raketave bërthamore dhe balistike të Koresë së Veriut”, tha ai.

“Koreja e Veriut është një problem i madh dhe ne duhet ta zgjidhim atë”, përfundoi Trump.

loading...
Shkruar Nga
More from Revista User

15 tetor starton Maratona e Tiranës, Bashkia fton qytetarët të bëhen pjesë

Në 15 Tetor, Tirana do të presë për vitin e dytë radhazi...
Read More