Kinë, ekonomia tejkalon pritshmëritë e rritjesEkonomia e Kinës i ka tejkaluar pritshmëritë duke u rritur me 6,9 për qind në 2017, e ndihmuar nga rritja e tregtisë së jashtme dhe shitjes me pakicë, njoftoi Byroja Kombëtare kineze e Statistikave.

Ekonomia e dytë më e madhe në botë është rritur me 6,8 për qind gjatë tre muajve të fundit të vitit 2017.

Ndërsa, gjatë tremujorit të parë të vitit, ekonomia u rrit me 6,9 për qind.

Kjo është hera e parë që nga viti 2010 që rritja ekonomike vjetore e Kinës është përshpejtuar, pas raportimit të një rritje të ekonomisë prej 6,7 për qind, vitin e kaluar.

Qeveria kineze kishte parashikuar një rritje prej rreth 6,5 përqind në fillim të vitit të kaluar, por tregtia e jashtme shënoi një rritje më të madhe nga sa pritej.

loading...
Shkruar Nga
More from Revista User

Prindërimi “modern” pengon zhvillimin normal të fëmijës, ja gabimet që duhen shmangur

Sipas një studimi nga Universiteti i Notre Dame, praktikat sociale dhe idetë...
Read More