Konfirmohet dënimi me burgim të përjetshëm për ish-presidentin Morsi

Gjykata e lartë egjiptiane konfirmoi dënimin me burgim të përjetshëm ndaj ish-presidentit egjiptian, Mohamed Morsi në kuadër të një procesi për spiunazh në favor të Katarit, njoftoi një burim nga gjykata dhe avokati i tij.

“Vendimi i Gjykatës së Kasacionit që është përfundimtar, konfirmoi një dënim me burgim të përjetshëm (25 vite në Egjipt) i lëshuar në 2016 kundër Morsit për drejtimin e një organizate të jashtëligjshme”, deklaroi për median avokati i tij, Abdel Moneim Abdel Maqsud.

Autoritetet egjiptiane e klasifikuan “grup terrorist” organizatën fetare të Vëllazërisë Myslimane të Morsit.

Në kuadër të së njëjtës çështje, në lidhje me dokumenta sekrete të dorëzuara për llogari të Katarit, Gjykata e Kasacionit anuloi dënimin me 15 vite burg, që presidentit të shkarkuar i ishte bashkëngjitur një tjetër akuzë për vjedhje të dokumenteve shtetërore.

Shkruar Nga
More from Revista User

Arkeologët zbulojnë dy varreza të lashta në Egjipt

Egjipti ka njoftuar se janë zbuluar dy varreza të vogla antike, në...
Read More