Koreja e Jugut po prodhon armën për të eliminuar Kim Jong-unKoreja e Jugut ka zbuluar planet për ndërtimin e një raketë të re të aftë për të mposhtur Kim Jong-un dhe arsenalin e tij bërthamor.

Ushtria e Koresë së Jugut synon të ndërtojë raketa “të fuqishme” balistike të afta për të vrarë udhëheqësin e Koresë së Veriut me një goditje të vetme shkatërruese.

Në parim, Presidenti amerikan ka nënshkruar një marrëveshje që do të lejonte Korenë e Jugut të dyfishonte fuqinë e zjarrit të raketave të saja balistike.

Sipas marrëveshjes, Koreja e Jugut mund të zhvillojë raketa balistike me një gamë të gjerë në 800 kilometra dhe me 500 mbushëse bërthamore.

Raketat do të përdoren në lidhje me dy variacione të tjera të raketave balistike për të shkaktuar një “kosto të padurueshme” në Korenë e Veriut, thuhet në raportin e ushtrisë.

“Ne do t’i përdorim ato tri lloje të raketave dhe t’i përqendrojmë ato gjatë fazës fillestare të luftës për të shkatërruar njësitë e artilerisë me raketa të gjata të Koresë së Veriut dhe raketat që ndodhen në zonën operative të raketave balistike”, sipas raportit.

Një sistem taktik raketash sipërfaqësorë, i njohur si “vrasës i artilerisë”, do të jetë arma e parë që do të vendoset, shtoi raporti.

Arma do të përdoret për të synuar “tunelet e armikut me gërmadhat vetëngjitëse prej 170 mm dhe sistemet e lëshimit me raketa të shumëfishta 240 mm”.

Në kundërshtim me sanksionet dhe dënimet ndërkombëtare, Kim ka zgjeruar masivisht aftësitë bërthamore dhe ushtarake të Koresë së Veriut.

Në përgjigje, Trump ka rritur praninë ushtarake të SHBA në rajon dhe i ka dhënë Koresë së Jugut dritën e gjelbër për të rritur fuqinë e saj të zjarrit.

Një nëndetëse e anijeve amerikane të udhëhequra nga USS Ronald Reagan kreu ushtrime të përbashkëta ushtarake me Korenë e Jugut këtë javë.

loading...
Shkruar Nga
More from Revista User

Aksidentohet makina që vinte nga Greqia, pesë të plagosur, një rëndë

Një aksident ka ndodhur sot në Korçë, ku për pasojë kanë mbetur...
Read More