Kremlini akuzon SHBA-të për konkurrencë të pandershme

Kremlini e cilësoi si konkurrencë të padrejtë vendimin e Uashingtonit për t’i ndaluar agjencive federale amerikane përdorimin e softuereve të shoqërisë ruse “Kaspersky Labs”, e specializuar në sigurinë informatike.

“Me vërtetësi, këto akte kanë të bëjnë me konkurrencë të pandershme dhe shkelje e të gjithë standardeve të tregtisë ndërkombëtare”, deklaroi për median, zëdhënësi i Kremlinit, Dmitri Peskov.

Duke përmendur dyshimet për lidhje me shërbimet sekrete ruse, ministrja e përkohshme për Sigurinë e Brendshme, Elaine Duke i dha urdhër të gjithë zyrtarëve federalë për të deinstaluar deri në një afat 90 ditor të gjitha pajisjet antivirus “Kaspersky Labs” nga kompjuterët e qeverisë dhe agjencive federale.

Të martën, zyra përgjegjëse për blerjet e qeverisë federale amerikane (GSA) kishte tërhequr tashmë “Kaspersky Labs” nga lista e saj e shitësve të autorizuar.

Shkruar Nga
More from Revista User

Receta natyrale si të eliminoni rënien e flokëve në vjeshtë

Sido që të jetë, nuk ka arsye për t’u brengosur nëse ju...
Read More