Kremtimi i Pashkës katolike, meshë në katedralen e “Shën Palit”

Në katedralen e “Shën Palit” në Tiranë, besimtarët katolikë ndoqën meshën e vigjiljes së Pashkëve, të udhëhequr nga arqipeshkvi Xhorxh Frendo.

Pashka është festa më e madhe e krishtërimit. Besimtarët mbajnë kreshmë për 40 ditë, duke kufizuar ngrënien e disa ushqimeve në kujtim të Jezu Krishtit, i cili, ia doli të mos dorëzohej dhe të qëndronte pa ngrënë dhe pirë për 40 ditë.

Dreka e Pashkëve mbledh të dielën të gjithë familjen për të festuar ngjalljen e Krishtit, me një tryezë të mbushur plot me gatimet më të mira.

Shkruar Nga
More from Revista User

Kapet me 90.000 euro drogë, në pranga shqiptari

Policia gjermane ka vënë në pranga një 29-vjeçar shqiptar pasi u kap...
Read More