Kriza në Myanmar: Kombet e Bashkuara japin shansin e funditAung San Suu Kyi si lider de fakto i Myanrmar ka shansin e fundit që të ndalojë ofensivat ushtarake.

Kjo është mundësia e fundit që i është dhënë këtij shteti pas detyrimit që ju është bërë mijëra njerëzve, kryesisht, myslimanë Rohingya, që ta lëshojnë shtetin, shkruan BBC.

Antonio Guterres ka thënë për BBC që nuk do të ndrynin tash “tragjedia do të ishte absolutisht katastrafike”.

Kombet e Bashkuara kanë paralajmëruar se ofensiva mund të arrij deri në spastrim etnik.

Në anën tjetër Muanmar ka thënë se po i kundërpërgjigjet sulmit vdekjeprurës të muajit të shkuar dhe se civilit nuk janë cak.

loading...
Shkruar Nga
More from Revista User

Genta Sula sjell materialet e mbledhura nga arkivi i ish-Sigurimit ku përmendet emri i Kadaresë

U promovua sot në mjediset e Universitetit Europian të Tiranës libri “Kadare...
Read More