Kush e kapi kokainën? Ministri i Mbrojtjes së Kolumbisë: Ishte operacion ndërkombëtar 

Kapja e 613 kilogram kokainë të ardhur nga Kolumbia në Portin e Durrësit, vazhdon të komentohet jo vetëm në Shqipëri, por edhe në Kolumbi.

Deri më tani është e paqartë se kush mori pjesë në operacionin e kapjes së kokainës, dhe kush ishin agjencitë që bashkëpunuan.

Nga njëra anë, ministria e Brendshme shqiptare dhe kryeministri i vendit kanë deklaruar se operacioni ishte ekskluziv i Shqipërisë, dhe agjencive shqiptare.

Por, nga ana tjetër Ministri i Mbrojtjes së Kolumbisë ka bërë një deklaratë, e cila hedh poshtë pretendimet e palës shqiptare.

Sipas Luis Carlos Villegas, operacioni i kapjes së Kokainës në Shqipëri ka qenë një operacion ndërkombëtar.

“Ushtria Kombëtare e Kolumbisë kishte raportuar per një operacion të përbashkët me agjencitë ndërkombëtare per kapjen e 613 kilogramë kokainë nga bandës kriminale “Gulf klan” te cilat u konfiskuan në portin e Durrësit, ne Shqipëri, më 2 mars. 

Droga e sekuestruar ishte fshehur në dyshemenë e një kamioni qe e la Kolumbi në mes të janarit, i ngarkuar me banane, me një anije që do të ndalonte ne disa porte në Europë para se të arrinte në portin e Durrësit, ku edhe u shkarkua.

Droga, kap në sajë të informacionit në kohë të dhënë nga agjencitë pjesëmarrëse, e cila mundësoi planin e policisë shqiptare një operacion për të kontrolluar rrugën e kontejnerit, në pronësi të një kompanie shqiptare që nga koha e ardhjes së saj në portin e Durrësit, vendi ku policia ndërhyri në kontejnerin dhe gjeti drogen”, ka deklaruar ministri kolumbian.

loading...
Shkruar Nga
More from Redaksia

Anëtarësimi në BE/ Hahn u ‘fik’ shpresat shqiptarëve: Me kismet…

Pas takimit me kryeministrat e Ballkanit Perëndimor, komisioneri Johanes Hahn pohoi se...
Read More