Lady Diana nuk vishte kurrë dorashka, arsyeja do t’ju emocionojë

Kanë kaluar 20 vjet nga vdekja e Lady Dianës në aksidentin automobilistik në Paris, por mbretëresha nuk është harruar. Përkundrazi. Miti i saj duket se po rritet me kalimin e kohës dhe dashuria e popullit ndaj saj nuk po zvogëlohet. Janë të shumta historitë që kanë të bëjnë me emrin dhe jetën e saj, madje disa janë shumë emocionuese.

Ashtu siç është thënë nga Eleri Lynn, i cili kujdesej për pamjen e Dianës, në Kesington Palace: “Her Fashion Story” dhe shpjegoi për revistën People domethënien që fshihej prapa zgjedhjeve të veshjeve të “princeshës së popullit”, duke përfshirë edhe arsyen pse nuk vishte kurrë dorashka. Siç e dimë, Diana ishte shumë aktive në nivel humanitar dhe e përdori popullaritetin e saj për të hedhur dritë mbi çështje të panumërta sociale: nga HIV/AIDS tek minat tokësore, lebrat dhe tek të pastrehët. Gjithashtu i përdori qëllimisht veshjet e saj për të transmetuar “afrim dhe ngrohtësi”, si kur ishte në kontakt me njerëzit e zakonshëm, apo kur bëhej fjalë për një mision bamirësie, ashtu edhe kur takonte delegacionet zyrtare.

Diana e braktisi protokollin mbretëror të veshjes së dorashkave, sepse i pëlqente të mbante duart kur takonte njerëz, donte të shtrëngonte duart e tyre dhe të hynte në kontakt të drejtpërdrejtë”, ka thënë Eleri. “Gjithashtu ajo refuzoi mbajtjen e kapelave, sepse mendonte se : “Nuk mund të përkëdhelësh një fëmijë me një kapelë në kokë”. Ajo kishte vendosur me vullnet të lirë të vishte rroba shumëngjyrëshe kur takonte më të vegjlit: “Kur shkonte në spital, për shembull, i pëlqente të mbante rroba të gëzueshme që përcillnin ngrohtësi, dhe bizhuteri që fëmijët të mund të luanin”, ka shtuar Lynn. Pas ndarjes nga Carlo, stili i Dianës ndryshoi rrënjësisht. “Vitet 90 përfaqësonin thjeshtësimin e veshjeve për të”, ka thënë Lynn. “Pas ndarjes së saj nga princi i Galles, donte të njihej për atë që bënte në nivel humanitar, e jo për veshjet që mbante dhe të përqendrohej vëmendja tek puna e saj, po ashtu e dinte që duhet të kishte një pamje më të kthjellët dhe të thjeshtë”.

Shkruar Nga
More from Revista User

Durrësi sot do të ketë ndërprerje të ujit të pijshëm, shkak punimet e OSHEE

Qyteti bregdetar sot do të jetë pa ujë të pijshëm nga ora...
Read More