Lajm i keq për emigrantët shqiptarë në Angli, po u ndodh ‘hataja’…

Gjatë ditës së sotme kursi zyrtar i këmbimit të paundit britanik ka rënë me 0,085 euro, më i ulëti që nga viti 2009. Në aeroporte britanike, një sterlinë blihet shumë më pak se 1 euro.

Kjo është rënia më e keqe që nga kriza financiare. Në tavolinë, udhëtarët marrin vetëm 439 € nga 500 paund.

Monedha e Britanisë është dobësuar në mënyrë dramatike që nga votimi i Brexit në qershor të vitit të kaluar.

Ajo ka shtuar pasiguri mbi të ardhmen e biznesit dhe marrëveshjet tregtare në vend.

Udhëtarët kanë shkëmbyer të holla në degën Moneycorp të Southampton Airport të enjten po merrnin vetëm 87 euro cent për çdo paund.

Shkruar Nga
More from Redaksia

Trafiqet e paligjshme, policia e shtetit dhe Guardia di Finanza kontroll në të gjithë bregdetin shqiptar

Policia e Shtetit njofton se kontrolle  të përbashkëta vijojnë nga Policia Kufitare...
Read More

Leave a Reply

Your email address will not be published.