Lavrov i akuzoi SHBA-të për “rusofobi”

sergei-lavrov

Ministri i jashtëm i Rusisë, Sergei Lavrov, i ka dënuar sanksionet e reja të Shteteve të Bashkuara, kundër 38 personave, që luftojnë dhe i mbështesin separatistët në pjesën lindore të Ukrainës.

“Në asnjë mënyrë kjo nuk ndihmon në përmirësimin e atmosferës”, tha Lavrov mbrëmë në Moskë, dhe ka shtuar se “sanksionet janë imponuar pa arsye të dukshme”.

“Mund të shpreh keqardhje e asgjë tjetër për këtë mani rusofobike të kolegëve tanë amerikanë”, tha Lavrov, duke vlerësuar se “kjo shkon përtej të gjithë kufijve”.

Administrata e presidenti amerikan, Donald Trump, dje ka shpallur sanksione të reja.

Dje, po ashtu, presidenti i Ukrainës, Petro Poroshenko, është takuar me presidentin Trump në Shtëpinë e Bardhë, në takimin e tyre të parë ballë për ballë.

Sekretari amerikan i thesarit, Steven Mnuchin, tha se sanksionet janë të parapara për “të mbajtur presion kundër Rusisë për të punuar kah një zgjidhje diplomatike” në Ukrainë.

Shkruar Nga
More from Revista User

Vajza në Tiranë hipën në taksi, shoferi i propozon të kryejë marrëdhënie me një italian

Një vajzë në Tiranë ka mbetur pa fjalë mbrëmjën e djeshme kur...
Read More

Leave a Reply

Your email address will not be published.