‘’Liberalizim nuk ka përderisa Qeveria nuk e lufton vetveten’’Pas ratifikimit të marrëveshjes së Demarkacionit me Malin e Zi, Kosovës nuk i ndalen sfidat. Luftimi i krimit të organizuar dhe korrupsionit janë dy kriteret që pritet nga Kosova të përmbushen si kriter për liberalizimin e vizave.

Edhe në konferencën e përbashkët nga Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi dhe kacelarja gjermane, Angela Merkel u fol për këto dy kritere.

Dhjetë vjet pas pavarësisë, Kosova mbetet të përmbush kritere shtesë në rrugëtimin e saj drejt Bashkimit Evropian.

Deputeti nga Lëvizja Vetëvendosje, Valon Ramadani thotë se megjithëse kemi humbur 8200ha tokë me ratifikimin e marrëveshjes së Demarkacionit me Malin e Zi, Kosova prapë se prapë ka mbetur pa liberalizim të vizave. Kjo për arsye se kusht kryesor është luftimi i krimit të organizuar dhe korrupsionit.

loading...
Shkruar Nga
More from Revista User

Theresa May: Rusia përpjekje për influencë në Ballkan

Në samitin e BE-së që zhvillon punimet në Bruksel (09-10.03) kryeministrja britanike,...
Read More