Libri i ditës/ Jeronim de Rada, “Rapsodi të një poeme arbëreshe”

Shtëpia Botuese “Milosao” hodhi në qarkullim përmbledhjen “Rapsodi të një poeme arbëreshe” të mbledhur nga i madhi Jeronim de Rada dhe të përshtatur në shqipen e sotme nga Agim Mato.

Libri me 200 faqe shoqërohet me një hyrje të profesor Sadik Bejkos të titulluar “Rapsoditë arbëreshe-një realitet artistik përherë i gjallë”, ku analizon disa nga baladat më madhore të trashëgimisë kulturore arbëreshe, që bënë shumë poetë e studiues të kohës në të cilën u botuan, të vlerësojnë në maksimum këtë trashëgimi.

Në fund të librit botohet studimi shterues prej pesëdhjetë faqesh i studiuesit të njohur nga Kosova, profesor Anton Nikë Berisha. Qysh në hyrje të studimit ai citon revistën “Melusine” të Parisit (1884), ku midis të tjerash thuhet: “Një origjinalitet mahnitës, një shprehje që nuk ekziston më veçse te popuj që kanë një jetë epike ose që së paku, për traditë, poezia e tyre i shërben epopesë”.

Antoni vë në dukje rëndësinë që kanë këto rapsodi në tërë kulturën shqiptare në përgjithësi, analizon disa mendime të De Radës në studimin e tij “Mbi parimet e estetikës”, prek çështje që zënë fill nga epoka homerike deri te mistifikimi letrar, analizon aspekte të origjinalitetit të këngëve, veçoritë kuptimore, formësore dhe artistike, botën tematiko-motivore, rrëfimin epik dhe rrëfimin lirik, situatat metaforike etj. Këngët e përshtatura në shqipen e sotme ruajnë freskinë dhe origjinalitetin, duke bërë që të përjetohen nga të gjithë brezat e lexuesve tërë kodet morale të popullit tonë, të ruajtura në shekuj.

U lind në vitin 1814 në Maki të Kalabrisë, mësimet e para i kreu në kolegjin e Shën Adrianit të Shën Mitri Koronës. Më 1834 shkoi për të studiuar drejtësi në Napoli, ku mori pjesë gjallërisht në lëvizjen politike dhe kulturore të kohës.

Më 1848 nxori të parën gazetë shqiptare “L’Albanese d’Italia”, në të cilën shprehu pikëpamjet e tij për ngjarjet e kohës. Pas dështimit të revolucionit më 1848 e mbylli gazetën dhe i zhgënjyer u tërhoq në fshatin e tij të lindjes deri në fillim të viteve 60 të shek. XIX.

Duke nisur nga v. 1861, në jetën e De Radës nisi një fazë e re, kur ai shfaqet si një nga figurat më në zë të Rilindjes sonë Kombëtare. Pas traktatit Parimet e estetikës (Principi di estetica, 1861) botoi veprat lashtësia e kombit shqiptar (“Antichità della nazione albanase”, 1864) dhe Rapsodi të një poeme arbëreshe (“Rapsodie d’un poema albanese”, 1866), që luajtën një rol të rëndësishëm për propagandimin e çështjes kombëtare shqiptare.

Hyri në korrespondencë me patriotët shqiptarë dhe me personalitetet kulturore europiane, dashamirë të Shqipërisë, ndoqi me interes të gjallë ngjarjet në Shqipëri. Më 1878 përkrahu Lidhjen Shqiptare të Prizrenit dhe ngriti zërin kundër gjymtimit tokësor të Shqipërisë.

Një ndihmesë të çmuar çështjes kombëtare i dha me revistën “Flamuri Arbrit”, që botoi në vitet 1883-1885. Në “Testamentin politik” (1902) shprehu optimizmin në të ardhmen e Shqipërisë dhe pakënaqësinë e tij ndaj politikës imperialiste të Italisë ndaj atdheut të të parëve.

 

Shkruar Nga
More from Redaksia

Thatësira, 100 mln $ import energjie për 3 muaj

Jo vetëm korporata elektroenergjitike, por edhe kompania e shpërndarjes së energjisë do...
Read More

29 Comments

 • Wow that was odd. I just wrote an very long comment but after I clicked submit my comment didn’t appear. Grrrr… well I’m not writing all that over again. Anyways, just wanted to say great blog!

 • After study a couple of of the blog posts on your website now, and I really like your way of blogging. I bookmarked it to my bookmark web site checklist and will probably be checking again soon. Pls check out my web page as well and let me know what you think.

 • Thanks for sharing this, I saved this site. I am also struggling to find material regarding best way to get instagram followers, do you know exactly where I can find one thing such as that? I will be back in the future!

 • You’re totally right. I loved looking through this and I will come back for more as soon as possible. My own internet site is on the subject of commercial property, you might have a look if you are interested in that.

 • I’m really enjoying the theme/design of your weblog. Do you run into any internet browser compatibility situations? A lot of my blog readers have lamented regarding my best forex robot blog not working effectively in Internet Explorer yet looks fantastic in Chrome. Have you got any advice to help fix this situation?

 • My friends and I totally enjoy your website and find nearly all of your blog posts to be exactly I am seeking. Would you offer other people to create content material for you? I would not mind writing an article about environmental science graduate jobs or even on some of the topics you write about on this site. Awesome page!

 • I’m truly loving the theme/design of your internet site. Do you face any internet browser compatibility troubles? A number of my website audience have lamented concerning my real estate for sale website not working appropriately in Explorer though appears wonderful in Firefox. Do you have any kind of ideas to aid correct the problem?

 • Hello there, you are definitely right. I frequently go through your content attentively. I am also curious about asthma treatment plan, maybe you might write about this from time to time. I will be back soon.

 • Dr.Punnet and her Teams are really a great cheater in Delhi for IVF, initially they say we will provide world best technology but after getting all money they all can’t do any thing and again repeat cycle or again take money for evry cycle same money, they all are playing with the emotions of allots of couples, God will never forgive you Dr. Puneet. this is very bad clinic, this is only earning money nothing else, avoid this doctor, try in AIIMS, GANGA RAM ANY OTHER Government hospitals are better, all private IVF centre are cheaters, maainly Dr. Puneet is great cheater in Delhi.

 • Do you mind if I quote a few of your articles as long as I provide credit and sources back to your blog? My website is in the exact same area of interest as yours and my users would definitely benefit from a lot of the information you provide here. Please let me know if this ok with you. Appreciate it!

 • I actually arrived right here from some other page on the subject of food nutrition and considered I should read this. I like what I see thus now I”m following you. Looking towards exploring your website again.

 • Admiring the hard work you put into the site and thorough info you offer. It really is wonderful to discover a blog every now and then which is not the same obsolete rehashed material. Amazing read! I’ve bookmarked your blog and I am including your RSS feeds to my own top movers and packers india web page.

 • Howdy, I am really excited I found your webpage, I basically encountered you by mistake, when I was researching on Yahoo for floor plans. Regardless I’m here right now and would just love to say thanks for a incredible post and the all around fun website (I furthermore like the design), I don’t have time to browse it entirely at the minute but I have bookmarked it and moreover included the RSS feed, so when I have enough time I’ll be returning to browse a great deal more. Please do continue the superb job.

 • Are you tired of your ac repair in Dubai? Are you looking for Certified Professionals to carry out your ac repair with improved facilities and in an expert way?. Hot and humid conditions are not easy to tolerate, especially when you are not used to them. But, thanks to the air conditioners – living in such extreme settings can also become a pleasant experience, and more so if you are in Dubai.

 • There is fantastic developments on the design of this site, I certainly like that. My website is dealing with excel lessons and right now there are lots of things to be done, I’m still a starter in website creation. Take care!

 • My spouse and I really enjoy your site and find almost all of your blogposts to be exactly I am seeking. Do you offer people to create content for you? I wouldn’t mind producing an article about digital signage or even on many of the topics you write about here. Nice information site!

Leave a Reply

Your email address will not be published.