Lufta e robotëve: Rusia zbulon superushtarin humanoidrobotNjihuni me Terminatorin Ivan.

Kjo është përgjigja ruse për Njeriun e Hekurt dhe pritet të ndryshojë mënyrën se si luftohet në të ardhmen.

Ky robot ushtar është më i fundit në garën mes Rusisë, SHBA dhe Kinës për inteligjencën artificiale.

Sipas mediave ruse, ky droid pritet të zëvendësojë njeriun në beteja, por edhe në zona emergjencash ku ka rrezik shpërthimi, zjarri, rrezatimi, etj.

Rusët thonë se prodhimi i një roboti special ushtarak ka rëndësi të madhe për ta.

Ky robot kontrollohet me telekomandë, mund të ngasë makinat dhe të bëjë skanime të plota të ambientit.

loading...
Shkruar Nga
More from revista mapo

“FMN-ja vetëm rol këshillues, nuk do e pyesim për çdo cent”

Ministri i Financave, Arben Ahmetaj, ishte i ftuar në Forumet UET në...
Read More