Macron do të ishte presidenti më i ri i Francës, pas Napoelon Bonapartësemanuel-macron

Nëse fiton në zgjedhjet presidenciale në Francë, kandidati i pavarur centrist, 39 vjeçari Emanuel Macron, do të jetë presidenti më i ri i vendit, pas Napoleon Bonapartës.

Gjithashtu për herë të parë në historinë moderne të Francës, në raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale, hyn kandidati i cili nuk është përfaqësues i asnjë partie të madhe.

Francezët dje votuan në raundin e parë të zgjedhjeve presidenciale, ndërsa sipas rezultateve përfundimtare Macron dhe përfaqësuesja e së djathtës ekstreme Marin le Pen fituan numër të madh votash midis 11 kandidatëve dhe kanë hyrë në raundin e dytë që do të mbahet më 7 maj.

loading...
Shkruar Nga
More from Revista User

Çiljeta shkëlqen në ditëlindjen e Albanit

Alban Hoxha, portieri i Partizanit, ka festuar dje 30-vjetorin e lindjes, të...
Read More