Macron i bën thirrje Turqisë që të respektojë sundimin e ligjit

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron i ka thënë homologut të tij turk, Recep Tayyip Erdogan se shtetet demokratike kanë respekt për sundimin e ligjit dhe në luftën kundër terrorizmit.

“Demokracitë tona duhet të jenë të forta ndaj terrorizmit. Por, në të njëjtën kohë, demokracitë tona duhet të mbrojë sundimin e ligjit”, ka thënë Macron, në një konferencë të përbashkët me Erdoganit, pas takimit në Paris.

Presidenti francez ka thënë gjithashtu se zhvillimet e fundit në Turqi, nuk kanë lejuar që ky shtet të bëjë ndonjë progres në anëtarësimin në Bashkimin Evropian.

Për këtë arsye, Macron ka shtuar se do të ishte hipokrite të pretendohet se mund të hapen kapituj të rinj për Turqinë, në rrugën e saj drejt anëtarësimit në BE.

Shkruar Nga
More from Revista User

Sallatat më të shijshme të verës, 10 receta të thjeshta

Të luftosh vapën duke nisur nga ushqimi është e mundur. Këto janë...
Read More