Macron: Të reformohet BE-ja ose të përballet me ‘Frexit”

macron

Kandidati pro-evropian për president të Francës, i ka thënë BBC se BE-ja duhet të reformohet ose të përballet me “Frexit”.

Emmanuel Macron i bëri këto komente kur ai dhe rivali i tij i djathtë, Marine Le Pen, hynë në javën e fundit të fushatës.

Votuesit francezë do të votojnë të dielën për të vendosur midis dy palëve.

Le Pen ka kapitalizuar ndjenjën anti-BE dhe ka premtuar një referendum mbi anëtarësimin e Francës në bllok.

Ajo fitoi mbështetjen në zonat rurale dhe ish-industriale duke premtuar të rimarrë kontrollin e kufijve të Francës nga BE-ja dhe të zvogëlojë imigracionin.

Shkruar Nga
More from Revista User

Kukës/ Arrestohet 25-vjeçari në kërkim ndërkombëtar për vjedhje

Policia Kufitare ka arrestuar 25 vjeçarin nga Kosova me qëllim ekstradimi, i...
Read More