Macron: Unë do të rindërtoj BE-në, jo Angela MerkelPresidenti francez Emmanuel Macron vazhdon përpjekjet e tij për të rrëzuar Angela Merkel nga pozita e udhëheqëses së Bashkimit Evropian, raporton the Express.uk.

Në një intervistë me revistën gjermane Der Spiegel, presidenti Macron u zotua se Franca do të jetë në qendër të riformimit të Evropës. Ai gjithashtu u ankua se Gjermania ka drejtuar BE-në për një kohë të gjatë.

Kreu francez tha: “Që nga viti 2005, kur francezët dhe holandezët votuan ‘jo’ për një kushtetutë për Europën, askush nuk ka zhvilluar një projekt të vërtetë për BE-në. Dhe sigurisht jo Franca”, tha Makron.

“Nëse do të kishte ide, ata erdhën nga Ëolfgang Schäuble ose Joschka Fischer, dhe këto ide gjermane u hodhën poshtë nga Franca.

“Unë dua t’i jap fund kësaj.”

Presidenti Macron pastaj e krahasoi veten me François Mitterrand, i cili udhëhoqi Francën në vitet ’80 dhe ’90, pasi ai ‘dëshironte të formonte Europën’.

Kancelarja gjermane Angela Merkel dhe ministri i saj i financave, Ëolfgang Schäuble, kanë kohë që janë në qendër të Bashkimit Evropian.

Megjithatë, shfaqja e pushtetit të Presidentit Macron, i cili ndjek një fjalim në Paris rreth “rindërtimit” të Evropës duke krijuar institucione të ndryshme dhe ndryshime të procedurave, tregon se ai mund të heq zonjën Merkel nga rruga për t’u bërë një figurë e BE.

loading...
Shkruar Nga
More from Revista User

Dua merr një urim të veçantë nga YouTube për suksesin e “New Rules”

Dua Lipa i ka përjetuar sukseset më të mëdha në karrierë gjatë...
Read More