Madridi paralizon financiarisht Kataloninë

Për të bllokuar referendumin për vetëvendosjen në Kataloni që planifikohet ëw mbahet më 1 tetor në Kataloni, qeveria spanjolle mbylli ”rubinetin” financiar, nga i cili varet ky rajon, madje duke ngritur dyshime dhe për pagesat e funksionarëve.

“Kjo është një papërgjegjshmëri totale. Ata po na çojnë drejt një kolapsi administrativ”, theksoi zëvendëspresidenti i qeverisë katalane, Oriol Junqueras, duke e cilësuar si një masë të pazakontë.

Ekzekutivi katalas depozitoi një kërkesë në Gjykatën Supreme për të kundërshtuar vendimin e njoftuar të premten e kaluar nga qeveria spanjolle në lidhje me vendosjen e një sistemi të ri për kontrollin e shpenzimeve të Katalonisë, për të shmangur që ato të mos shërbejnë për financimin e aktiviteteve të paligjshme ashtu si referendumi i ndaluar.

“Por, kjo lloj kërkese nuk është kurrë pezulluese, masat e marra nga qeveria janë tashmë në fuqi”, theksoi një zëdhënës i Gjykatës Supreme. “Ky është një pezullim de facto i autonomisë financiare të Katalonjës”, analizon Alain Cuenca, specialistpër financimin e rajoneve në Universitetin e Saragosës. Tashmë, Madridi do të refuzojë të hedhë para në llogari të qeverisë katalanase, por do të paguajë drejtpërdrejt faturat e shërbimeve kryesore, spitale, shkolla, policia, rreth 1,5 miliardë euro në muaj. “Kjo do të thotë se duke nisur që tani, drejtuesit katalanas nuk disponojnë më paratë e tyre. Ata duhet të kryejnë një mbyllje të thesarit dhe nuk kanë më të drejtë të bëjnë asnjë shpenzim shtesë, në raport me ato të parashikuara tashmë”, theksoi një zëdhënës i Ministrisë së Buxhetit.

Shkruar Nga
More from Revista User

Erza, shqiptarja me famë botërore nga muzika drejt kinematografisë

Erza Muqolli është vetëm njëmbëdhjetë vjeçe, por është vogëlushja shqiptare më e...
Read More