Majko for PresidentMAJKO TAKIM ME BASHEN - /r/n/r/nMAJKO MEET WITH BASHA -Viti 2017 do të jetë një vit tepër i rëndësishëm për politikën shqiptare.

Në fakt, përpara zgjedhjeve politike, Parlamenti aktual do të zgjedhë edhe Presidentin e ri të Republikës, duke qene se presidentit Bujar Nishani i përfundon mandati po në 2017-n.

Zor se Nishani do të ketë mbështetjen e Partisë Socialiste edhe për një mandat tjetër.

Por që një president i ri të zgjidhet duhen 71 vota dhe PS nuk i bën dot e vetme, pa LSI.

Sidoqoftë, nuk përjashtohet, që qeveria të përpiqet të përfshijë edhe opozitën, në përpjekjen e saj për të patur një president sa më konsensual dhe gjithëpërfshirës.

Në këtë pikëpamje, mund të mos ketë qenë edhe aq i rastësishëm takimi mes Pandeli Majkos dhe Lulzim Bashës gjatë ditës së sotme, një takim i rrallë mes dy rivalësh të rëndësishëm politkë.

Majko ka kohë që mban një qëndrim si një politkan mbi palët.

PD e ka vlerësuar shpesh publikisht figurën e tij si i mdoeruar, qoftë në Parlament, qoftë jashtë tij.

Pra nuk përjashtohet që Partia Socialiste të tentojë kartën Majko përpara se të kalojë te opsioni i një apo dyanshëm i zgjedhjes së presidentit me shumicë të thjeshtë parlamentare.

Por ky opsion mund të provohet, gjithnjë në rast se Ilir Meta nuk do të shfaqë ambicien e tij për t’u bërë president dhe gjithnjë nëse PS dhe LSI do të jenë ende bashkë.

loading...
Shkruar Nga
More from revista mapo

Equus e ‘73: Një klasik britanik flet për krimin në Tiranë

Një nga emrat e njohur të skenës së pavarur të teatrit ballkanik,...
Read More