MAPO LETRARE/ Vijon anketa ’10 librat më të mirë të vitit 2018′Anketës së MapoLetrare për të përzgjedhur 10 librat më të mirë shqip që janë botuar përgjatë këtij viti, i janë bashkangjitur personazhe të tjerë të botës së librit. Qëllimi i kësaj ankete është nxjerrja në pah e botimeve dhe autorëve shqiptar, duke hapur diskutime mbi atë çfarë këto botime sollën në mendimin dhe letrat shqipe. Javën e fundit të dhjetorit, ne do të bëjmë publik Librin e Vitit.  

Gazmend Krasniqi

 1. 100 lirikat, Frederik Rreshpja
 2. Hekuri dhe çeliku, Mitrush Kuteli
 3. Kur sunduesit grinden, Ismail Kadare
 4. Poema arbëreshe, Zef Skiro di Maxho
 5. Negative space, Luljeta Lleshanaku
 6. Triologjia e Shkodrës, Gazmend Krasniqi
 7. Antipoezi, Gazmend Krasniqi
 8. Kulla e Sahatit, Ardian Vehbiu
 9. Shqipëria dhe Tokat e Lirueme, 1939-1946, Romeo Gurakuqi
 10. Parqet Kombëtare të Shqipërisë

Rexhep Hida

 1. Kur sunduesit grinden, Ismail Kadare
 2. Vrasje në kryeministri, Diana Çuli
 3. Hakmarrja e Kazanovës, Mira Meksi
 4. Roja i dritës, (poezi) Flutura Açka
 5. Të rritesh nga dashuria, Visar Zhiti
 6. Në katin e tretë nuk troket askush, Kliton Nesturi
 7. Pusi, Kim Mehmeti
 8. Hekuri dhe çeliku, Mitrush Kuteli
 9. Fabula rasa, Agron Tufa
 10. Netët e Parisit, Stavri Pone

Laert Vasili

 1. Kur sunduesit grinden, Ismail Kadare
 2. Gruaja e shiut, Bashkim Hoxha
 3. .Dashuri në moshën e Krishtit, Dritëro Agolli
 4. Piramida e shpirtrave, Virgjil Muci
 5. Vrasje në kryeministri, Diana Culi
 6. Pusi, Kim Mehmeti
 7. Mendimi kritik i një qytetari, Gilman Bakalli
 8. Një ditë në natën pa fund, Kasem Trebeshina
 9. Çaste, Lindita Arapi
 10. Ciklopi, Brajan Sukaj

Ervis Iljazaj

 1. Kur sunduesit grinden, Ismail Kadare
 2. Dashuri në moshën e Krishtit, Dritëro Agolli
 3. Piramida e shpirtrave, Virgjil Muçi
 4. Kërcim në bosh, Timo Flloko
 5. Pusi, Kim Mehmeti
 6. Jetë paralele, Maks Velo
 7. Hekuri dhe çeliku, Mitrush Kuteli
 8. I keqi i vetes, Gazmend Kapllani
 9. Tutori, Mimoza Ahmeti
 10. Vrasje në kryeministri, Diana Culi

Anila Basha

 1. Kur sunduesit grinden, Ismail Kadare
 2. Vila me tri porta, Vera Bekteshi
 3. Fqinjësi e trazuar, Bashkim Zeneli
 4. Roja i dritës, Flutura Acka
 5. Letrat e mia kredenciale, Besnik Mustafaj
 6. Pusi, Kim Mehmeti
 7. Ditët e lakuriqëve të natës, Namik Dokle
 8. Dashuri në moshën e Krishtit, Dritëro Agolli
 9. Gurët e vetmisë, Tom Kuka
 10. Arsimi, Majlinda Keta

Erjon Uka

 1. Josifopedia, Rikard Ljarja
 2. Djalli komik, Zija Cela
 3. Roja i dritës, Flutura Acka
 4. Kulla e sahatit, Ardian Vehbiu
 5. I keqi i vetes, Gazmend Kapllani
 6. Pika trëndafil, Mimoza Hafizi
 7. Kur sunduesit grinden, Ismail Kadare
 8. Mendimi kritik i një qytetari, Gilman Bakalli
 9. Ditët e lakuriqëve të natës, Namik Dokle
 10. Njerëzit vdesin të premten, Artan Fuga

Oltjon Kadaifçiu

 1. Kur sunduesit grinden, Ismail Kadare
 2. Vrasje në kryeministri, Diana Culi
 3. Vila me tri porta, Vera Bekteshi
 4. Jetë paralele, Maks Velo
 5. Fqinjësi e trazuar, Bashkim Zeneli
 6. Tutori, Mimoza Ahmeti
 7. Pusi, Kim Mehmeti
 8. Roja i dritës, Flutura Acka
 9. Letrat e mia kredenciale, Besnik Mustafaj
 10. Mendimi kritik i një qytetari, Gilman Bakalli

Alfred Lela

 1. I keqi i vetes, Gazmend Kapllani
 2. Vila me tri porta, Vera Bekteshi
 3. Kur sunduesit grinden, Ismail Kadare
 4. Letrat e mia kredenciale, Besnik Mustafaj, Arta Marku
 5. Vepra e plotë, Mit’hat Frashëri
 6. 100 lirikat, Frederik reshpja
 7. Secili çmendet sipas mënyrës së vet, Stefan Capaliku
 8. Mendimet e një qytetari, Gilman Bakalli
 9. Gjergj Kastrioti, Athleta Christi, grup autorësh
 10. Vepra e plotë, Kim Mehmeti

Rigel Rizaj

 1. Roja i dritës, Flutura Açka
 2. Kur sunduesit grinden, Ismail Kadare
 3. Skëndërbeu, Aurel Plasari
 4. Teqeja e shterpave, Balil Gjini
 5. Pusi, Kim Mehmeti
 6. Gjithcka rreth asgjësë, Flogerta Krypi
 7. Marrja e gjakur, Andreas Dushi
 8. Bëmat e Estes dhe Kokosë, Natasha Porocani (Shuteriqi)
 9. Një elefant elegant, Rudina Çupi
 10. Shqiptime të rralluara, Arben Dedja
loading...
Shkruar Nga
More from Enton Palushi

Përse Berisha, Kryemadhi dhe Meta janë të interesuar të rrisin profilin politik të Veliajt?

Nga Ervis Iljazaj Sali Berisha ka bërë publik ditën e djeshme një...
Read More