Merkel fiton votën testuese të gjermanëve

merkel

Partia e kancelares gjermane Angela Merkel, fitoi lehtësisht zgjedhjet shtetërore në Saarland, në sondazhin përpara votimit kombëtar të shtatorit.

Partia e qendrës së djathtë Kristian Demokrate (CDU) mori 40.7% të votave, ndërsa Social Demokratët (SPD),kanë siguruar 29.6% të votave.

Merkel shpreson për një mandat të katërt si kancelare, por është nën presion.

SPD e qendrës së majtë ka pasur një rritje të popullaritetit kohëve të fundit, sipas liderit të ri Martin Schulz.

Saarland një shtet i vogël jug-perëndimor ka një milion banorë – aktualisht qeveriset nga koalicioni CDU dhe SPD.

Shkruar Nga
More from Revista User

Regjisorja Mrika Krasniqi po sjell filmin ‘Prova’! Trajton luftën e Kosovës

Mrika Krasniqi, regjisorja e filmit “Prova” (Proof, 2018), ka konfirmuar projektin e...
Read More