Mianmari thotë se po ndalon eksodin e refugjatëve Rohingya

Më shumë refugjatë myslimanë Rohingya po ikin nga dhuna në Mianmari, pavarësisht sigurisë nga qeveria që thotë se ka ndaluar eksodin e refugjatëve në Bangladesh.

Në një video të transmetuar nga Associated Press, shihen fshatarët në shtetin verior të Rakhines, duke notuar në lumin e baltës, në përpjekje për ta kaluar kufirin.

Grupe tjera të refugjatëve shihen duke qëndruar breg lumit me gjësendet e tyre.

Mianmari ka marrë kritika për dështimin e tyre për të ndaluar dhunën dhe ikjen e gjysmë milioni Rohingya.

Komiteti për informacioin i qeverisë, ka thënë se ka penguar që të ikin 17.000 Rohingya, vetëm në katër ditët e fundit.

Shkruar Nga
More from Revista User

Olsi i BB9: Ndarja nga Fiorentina erdhi për shkak të xhelozisë së saj

Olsi Klosi, pjesëtar i ‘Big Brother 9’, deklaroi në studion e “Pop...
Read More

Leave a Reply

Your email address will not be published.