Mijëra kandilë deti pushojnë bregun australiankandil_deti_2

Mijëra kandilë deti blu, bënë një pushim kësaj jave në brigjet e Brisbane, Australi, në shfaqjen më të gjerë të kësaj natyre në histori. Ngjarja e përvitshme ndodh kur kandilët ngecin në rërë prej baticës duke krijuar një qilim me krijesat delikate marine. Fenomeni raportohet të ndodhë çdo vit por kësaj here masa ishte shumë më e madhe se zakonisht. Qëndrimi i tyre zgjat disa ditë dhe raportohet se të gjitha krijesat shpëtojnë duke u rikthyer në det.

Biologjia Dr Lisa-Ann Gershwin, tha se grumbullimi i tyre është pjesë e ciklit jetësor që shkaktohet nga kushte të caktuara të motit dhe erërave detare. Kandilët blu australianë catostylus mosaicus janë relativisht helmues dhe mund të arrijnë deri në 35cm n diameter. Nëse pickoheni prej tyre rekomandohet një dush i nxehtë për lehtësimin e dhimbjes.

loading...
Shkruar Nga
More from Revista User

Epidemia e gripit shënon viktimën e katërt…

Epidemia e gripit ka shënuar viktimën e katërt në rang vendi. Një...
Read More