Mijëra persona presin të evakuohen me arritjen e marrëveshjes së re


b134da53-3b98-4ae4-821f-10a0bf970400-cx0-cy10-cw0-w987-r1-s-r1_1481874897-107551

Një marrëveshje e re raportohej të jetë arritur sot për evakuimin e civilëve të mbetur në Alepo, njoftonin të shtunën pasdite qeveria siriane dhe grupet rebele.

Të paktën 8,000 u larguan të premten nga qyteti pas arritjes së një armëpushimi të dobët që u ndërpre pas 24 orësh prej mosmarrëveshjeve mes fraksioneve qeveritare. Disa orë pas njoftimit të akordit të ri agjencitë e ndihmave po prisnin të nisnin dhënien e ndihmës për qytetarët e shkatërruar nga lufta.

Përveç lindjes së Alepos, akordi i ri përfshinte dhe dy fshatra të debatuara të kapura nga rebelët, të cilët ishin dhe shkaku i prishjes së evakuimeve të para.

Shkruar Nga
More from Revista User

Turqia arreston 35 anëtarë, dyshohet të jenë anëtarë të Shtetit Islamik

Policia turke ka arrestuar 35 persona, pasi dyshohet të jenë anëtarë të...
Read More